Skladem Info OKO

Zlodějka knih

Nakladatel:  Argo 2009

Anotace

Světový bestseller pro mladé i dospělé čtenáře.
Mladý australský autor sepsal silný, jímavý a neobyčejně čtivý příběh. Jeho vypravěčem učinil Smrt. Smrt je zdánlivě nezúčastněný divák, s dokonalým odstupem, s osobitou perspektivou; má všechny předpoklady pro to být svědkem a vypravěčem. Ale příběh Liesel Memingerové je tak mimořádný, že i Smrt si musí přiznat zájem o živé lidi, dojetí z jejich...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(23x)
Příběhů o lidském životě polámaném díky válkám a ideologiím jsou spousty. Tady nám autor předkládá osud německé dívky vychovávané z ideologických důvodů v náhradní rodině uvnitř válkou zmítaného Německa. Nic není černobílé a autorovi se skvěle daří nesklouznout do hry, kde jsou jen "hodní" a "zlí". Jak je pro autora typické, kromě výborně vypointovaného příběhu perfektně...
Více
Dechberoucí, skromné. O obyčejných věcech s neobyčejnými lidmi. Krásné. Dojímající. Lidské. Hřející.Smutné.
Je až neuvěřitelné, že tak "zkušený" román napíše tak mladý spisovatel!!!
Četla jsem Posla a byla uchvácena. Četla jsem Zlodějku a nemohla ji odložit. Plakala jsem, bála se, nevěřila..., zasáhlo mě to přímo do srdce. Tak lidská, tak opravdová, ten poetický jazyk... Lidé čtěte!
Zlodějka knih patří k těm knihám, ke kterým se můžete stále vracet a nikdy se Vám "neočtou". Je to krásně napsaná kniha o "nekrásné" době a především je to kniha veselá i smutná a chytrá zároveň.
Tento objemný román z válečného Německa není zrovna vhodná četba na prázdniny, ale na druhou stranu si člověk při ležení na pláži bude víc vážit toho, co má. Většina čtenářů se shodne na tom, že jde o velmi silný příběh, který vás uchvátí. Jestli se na tom shodnou i literární kritici, je mi upřímně jedno. Vypravěčem není nikdo jiný než Smrt, která v oné době měla hodně napilno. Někdy ji cítíme jen...
Více
Jednou ráno mi přišla smska tohoto znění. "Teto, koupila bys mi k Vánocům kníku Zlodějka knih? Nemůžu bez ní žít." Tak teta, knihovnice, hned naklusala do knihkupectví a s radostí knížku Julii koupila.
Nejlépe napsaný román za poslední roky. A to opravdu nepřeháním!
Jsem zvyklá číst o válce a hrůzách koncentračních táborů, ale tohle mě tak dostalo, že jsem musela knihu často odkládat a chodit se projít na čerstvý vzduch, abych to doslova "rozdýchala". Vtáhlo mě to zcela, originální stavba románu napětí a atmosféru působivě umocňuje.
Vypravěčka Smrt je hluboce lidská, citlivější...
Více
Knihu jsem dočetla k ránu. Nebylo možné ji ke konci odložit. Kolem postele zůstal koberec ze slzavých kapesníčků.
Za svoji originalitu a zvláštní náboj vděčí "Zlodějka knih" hlavně své průvodkyni příběhem. Smrti.
Tahle vypravěčka vám bude čím dál bližší a nakonec někde uvnitř budete mít dojem, že takováhle Smrt opravdu je, že má srdce a není (díky za to) vůbec lidská.
Je...
Více

Tou první je Modlitba za Owena Meanyho od Irwinga. Jsou si totiž dost podobné. I Zlodějka knih ukazuje, že nic nedělá člověk nadarmo, všechno má nějaký smysl. Jen smrt ne. A smrt si stěžuje, jak těžké má povolání. Nedivím se jí. Odnášet miliony duší v náručí v tak smrtícím tempu. Duší lehkých jak pírko, s nejtěžším možným osudem. Druhá světová válka je samo o sobě silné téma. Když přidáte...

Více
Tato kniha se navždy zapíše do mého srdce. Tak silný a působivý příběh ve vás musí nechat otisk. Je to kniha, o které se vám po přečtení nechce mluvit, protože vám jednoduše chybí slova a protože by se vám také mohl rozklepat hlas. Je to kniha, která vás nutí popřemýšlet a kterou nechcete vrátit zpět do knihovny.

Je to perfektní knížka nejen pro dospělé, ale i pro děti. Trochu jsem se bála válečného tématu, ale nakonec mě to tak pohltilo, že jsem přečetla jedním dechem a půjčila dál, aby z toho měli co nejvíc i mí známí. Rozhodně doporučuji všem, je to perfektně napsané a úplně vás to vtáhne do děje. To, že vypravěčkou je de facto smrt je hrozně zajímavý prvek, který Markus Zusak perfektně využil ve...

Více
Nádherná kniha, dočetla jsem včera v noci, a až do rána jsem na ni myslela...pětkrát jsem se byla podívat na své dítě v postýlce a modlila se, aby nic takového nezažila...
Zlodějka knih ví, jak se zapsat do srdce čtenáře. Krásná kniha, mám pocit, že lepší jsem nečetla x)
Dostala jsem na Zusaka tip už před nějakým časem, takže jsem si sehnala knihu v originále, před nedávnem dočetla a zážitek je pořád velmi silný. Dojemný příběh, zajímavá postava vypravěče, nádherná angličtina. Jsem moc zvědavá na překlad! Počítejte s tím, že na bez kapesníků byste se do téhle knihy pouštět neměli...
Celkově se vyhýbám tématu 2. světová válka, jelikož mi je z lidí a té krutosti, které napáchali zle. Bojím se toho. Jenže s touto knihou to bylo jiné. Zaujala mě na první pohled a já neodolala. Hned po pár stránkách mě naplno pohltila. Je citlivá, reálná a působivá. Nezalekněte se její tloušťky. Přečíst si ji stojí za to. Je to jedinečný zážitek a kniha vás naplno ohromí.
Náhodou jsem vstoupila do knihkupectví a v úúúplně jiné sekci, než kam by zlodějka zapadala, jsem ji našla odloženou, v sekundě jsem ji měla v ruce a v druhé jsem ji platila u kasy, tak rychle a bez přemýšlení jsem si knihu ještě nevybrala. Ohromila mě, okouzlila , pohltila, poděsila, dojala i rozplakala. Báječná, poutavá a i když vyprávěna Smrtí, nesmírně lidská.
Jedna z nejlepších knih, kterou jsem v poslední době četl...
Zobrazit další (14)

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Zdálo se mi, že boxuju s Hitlerem

(...) Markus Zusak tuto knihu, původně určenou pro dospívající čtenáře, vydal již v roce 2005 a prakticky okamžitě se stala bestsellerem, který nadchl kritiky a přitáhl dospělé milovníky literatury. O tom dosti výmluvně svědčí skutečnost, že se románu již po celém světě prodalo přes milion výtisků. (...) příběh dívky Liesel, který Markus Zusak předkládá, je totiž dojemný, působivý, ale stejně tak znepokojivý tím, jaké otázky nakonec v člověku vyvolává. Toho efektu autor dosáhl především díky skvostně propracovaným postavám a citu, s jakým se mu daří stavět vedle sebe situace z běžného života - radosti a strasti dospívání, život v domácnosti, která má hluboko do kapsy - s extrémními zážitky vyvolanými válkou, jako jsou pochody Židů do koncentračního tábora, nálety či rozpolcené nálady ve společnosti.

Markus Zusak o tom, co vyprávěla Smrt

(...) Autor se vrátil do doby druhé světové války, a to přímo do epicentra. Snažil se o maximální věrohodnost. Oba jeho rodiče jsou původem Němci, a přestože zažili válku jen jako malé děti, představovali pro něj zásadní zdroj inspirace. Další informace navíc získával z fondů Židovského muzea v Sydney a v Mnichově, Australského válečného památníku a z mnichovského městského archívu. Téma války se v literatuře často opakuje. Zusakova kniha se liší především výběrem vypravěče. Příběhem o ztrátách a bolesti provází nejpovolanější osoba - Smrt. Od lidských osudů si udržuje dostatečný odstup, aby dokázala pouze nezaujatě konstatovat pravdu či popsat vývoj situace. Stojí nad nimi, přesto nevyznívá negativně. Čtenář časem zjistí, že má v podstatě velmi citlivé srdce a chování lidí ji děsí. Pochopí, že sadistická není smrt, ale lidstvo samo.

Magazín OKO

Zlodějka knih (recenze)
Recenze

Zlodějka knih (recenze)

A právě proto jsem se ke Zlodějce knih dostala až v poslední době. A víte co? Vyplatilo se na ní počkat, protože je to vážně úžasná knížka, která vás chytí za srdíčko a vžene vám do ...

 |  Wendy Šimotová

Autor/Autorka

Markus Zusak

Je australský spisovatel. Pochází z imigrantské rodiny, jeho otec je Rakušan a matka Němka. Na University of New South Wales vystudoval anglický jazyk a dějepis.

Pozornost čtenářů i kritiků na sebe upoutal svým románem Posel, za který získal The Children’s Book Council of Australia za rok 2003 a Německou cenu za literaturu pro mládež 2007. Světovým bestsellerem se stal ale až jeho román Zlodějka knih, k jehož napsání ho inspirovalo vyprávění prarodičů o bombardování Mnichova a holocaustu.

Celý medailonek
Do oblíbených
Přihlašte se nebo registrujte a přidejte si autora do oblíbených.

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Zlodějka knih
Autor:
Zusak, Markus
Nakladatel:
Argo
EAN:
9788025701881
ISBN:
978-80-257-0188-1
Originál:
The Book Thief
Překlad:
Penkala, Vít
Popis:
1× kniha, vázaná, 528 stran, česky
Rozměry:
12 × ,5 cm
Rok vydání:
2009 (1. vydání)
Zákazníci, kteří koupili tento titul, koupili také