Martin Reiner - Lucka, Maceška a já

Lucka, Maceška a já

Nakladatel:  Druhé město 2009
Není skladem
Na prodejnách 
Možné zakoupit na následujících prodejnách (za běžnou cenu bez internetové slevy):
Stav skladu na prodejnách bez záruky.
-10%
249 Kč
224 Kč
pohlídat

Anotace

Po své prozaické prvotině Lázně se Martin Reiner po letech autorsky znovu vrací k próze. Kdyby se do knih vkládaly také jejich příběhy líčící cestu, jakou dílo prošlo od početí až k finále, v případě prózy Lucka, Maceška a já by to bylo čtení velmi objemné, vzrušující a dramatické: první a poslední verze jsou totiž od sebe vzdáleny o jeden vesmír....
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Zatím nehodnoceno :-(

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Reiner, Martin: Lucka, Maceška a já 3

O próze Martina Reinera (1964) Lucka, Maceška a já se psalo a hovořilo hojně. Tak tomu má ostatně u titulů nominovaných na Magnesii Literu být. Nebudu opakovat již vyřčené chvály.
Celá recenze

Reiner, Martin: Lucka, Maceška a já 1

Na podzim letošního roku vydalo brněnské nakladatelství Druhé město staronovou či spíše dlouho rozpracovanou knihu Martina Reinera (dříve Pluháčka) Lucka, Maceška a já – stejně tak lze ovšem říci, že si ji autor vydal sám jakožto majitel zmíněného nakladatelství.
Celá recenze

Reiner, Martin: Lucka, Maceška a já 2

Trojice základních témat, respektive trojice klíčových příběhů, které spoluutvářejí Reinerovu prózu, je určena již jejím samotným názvem: Lucka je jméno malého dítěte, jemuž se vypravěč na čas stal přítelem i náhradním otcem.
Celá recenze

Touha po třetím pohlaví

(...) Není však ani důvod, proč se pozastavovat nad tím, že si autor vydá knihu u své firmy, vždyť i matka raději donosí plod u sebe. A jeho text je skutečně povahy tak intimní, že by ho někdo jiný ani nedal z ruky. Prózu Lucka, Maceška a já bychom tradičním pojmoslovím mohli nazvat jako iniciační nebo také výchovný (Erziehung) román. Na jeho začátku vstupuje hrdina do vyprávění jako jeliman, v jeho průběhu pak dochází k různým vývojovým peripetiím, kdy se postava tzv. hledá, v jeho závěru pak máme již hotového tvora, který ví, čím je, takzvaně se našel. U Reinerova hrdiny dochází k tomuto zasvěcení na dvou frontách, intelektuálně a sexuálně, což bývá obvyklé.

Cesta za básníkem

Martin Reiner se po delší odmlce přihlásil ke slovu prózou a hned zkraje je třeba dodat, že prózou nadmíru zajímavou. Zajímavou svou inspirací, námětem a v neposlední řadě i zpracováním. (...) Hledáním ztraceného básníka se však Reinerův román nevyčerpává. Autor hlavní téma, jakousi osu celé knihy, rozšiřuje o další motivy, jimiž jsou hledání sexuální identity protagonisty a též poměrně prosté hledání rodinného štěstí. Není to přímočarý příběh ... a je to moc dobře. Reinerovo vyprávění meandrovitě bloudí, stejně jako bloudí ve svém dospívání protagonista knihy. Nejsilnější stránkou příběhu jsou určitě pasáže o výjezdu do Londýna a taky zachycení atmosféry Brna na sklonku osmdesátých let - Martin Reiner zná své rodné město dobře a dokáže to "prodat". Podobně působivé jsou i detaily z anglické metropole.

Něha pod Špilberkem

(...) Martin Reiner je původním posláním básník. Prozaický debut vydal po několika sbírkách poezie. Nezapře v sobě ani nakladatele, když v textu zmiňuje jména málo známých básníků, jejichž dílo léta vydával v Petrovu. Verše "zapomenutých, opomíjených a opovrhovaných" se mihotají nad textem jako křídla strážných andělů, oděných v poněkud archaickém, přitom stále "šik" hávu. V knize zaslechneme ozvěny Reinerova poetického světa, kterého se nemůže zříkat, protože by popřel sám sebe. Jeho kniha má ale i několik nesporných ryze románových výhod: není užvaněná, má spád, ví, co chce říct, a stojí pevně na vlastních prozaických nohách.

Autor/Autorka

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Lucka, Maceška a já
Autor:
Reiner, Martin
Nakladatel:
Druhé město
EAN:
9788072272860
ISBN:
978-80-7227-286-0
Ilustrace:
Kořánková, Sylvie
Popis:
1× kniha, vázaná, 176 stran, česky
Rozměry:
12,8 × 18,6 cm
Rok vydání:
2009 (1. vydání)