Petr Šrámek - Nebe peklo ráj

Nebe peklo ráj: Tyglík české poezie pro děti 20. století

Nakladatel: Albatros 2009
Rozebráno
-10%
399 Kč
359 Kč
pohlídat

Anotace

Naše reprezentativní antologie si klade za cíl ukázat dětskému - a potažmo i dospělému! - čtenáři, že poezie není pouze "čítanková" záležitost, kterou se má člověk učit nazpaměť ve škole. Editor Petr Šrámek, literární kritik a vysokoškolský pedagog, naopak celou antologii sestavil tak, aby nabídla vzrušující, s ničím nesrovnatelný zážitek setkání s...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(1x)

Vaše hodnocení
Jsem nadšená, než to dám pod stromeček, čtu to sama. Skvělý výběr básní, k naprosté většině z nich se jinak těžko dostává, zajímavé ilustrace, dětem se to bude líbit určitě, ale hlavně se to bude líbit mně, která to budu muset min. 500 x číst nahlas.

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Šrámek, Petr (ed.): Nebe peklo ráj

O antologii českých básní Nebe peklo ráj s podtitulem Tyglík české poezie pro děti 20. století by měli vědět zejména všichni rodiče, kteří chtějí rozvíjet vkus svých dětí, ale zároveň nemají čas bloudit v knihkupectvích a nosit domů velké množství knih. Editor výboru Petr Šrámek udělal téměř všechnu práci za ně.
Celá recenze

Nebe peklo ráj je poezie pro děti. Ale počtou si v ní i dospělí

(...) Počin je to obsáhlý a obdivuhodný - a jistě nejen pro "děti dvacátého století", jimž je určen především. Titul shrnuje 246 básní od 153 autorů. Nejstarším je Antonín Sova, nejmladším Bogdan Trojak. Rozptyl čítanky je tedy více než století. Podobně široká je i přehlídka autorských typů, které se v ní objevily. Že mezi nimi najdeme klasiky žánru jako Hrubína, Nezvala nebo Seiferta, bychom očekávali. Nezaskočí ani přítomnost mediálně vděčných jmen od Ivana Jirouse přes Václava Havla po Petra Nikla. Co však překvapí, jsou jména i veršované texty většiny ostatních. Šrámek totiž pojal svůj sběr důkladně a svérázně. Vypátral básně pro děti v dílech autorů, o nichž bychom v souvislosti s touto kategorií sotva uvažovali: třeba u Josefa Škvoreckého, Karla Poláčka, či Bohumila Hrabala. Zařadil básně písničkářů, autorů undergroundu, básníků katolické orientace i surrealistů.

Napínavá hra se slovy aneb Nitky od básně k básni

Dobrodružnou exkurzí lemovanou patníky velkých jmen i verši veskrze současnými je encyklopedie poezie Nebe, peklo, ráj z nakladatelství Albatros. Hodně netradiční metodu pro podchycení zájmu o poezii malých, mladých, ale docela dobře i starých čtenářů zvolil Petr Šrámek. V encyklopedii veršů psaných sice nejen přímo pro děti, ale s velkým potenciálem děti zaujmout váže básničky českých autorů napříč časem (rozmezím autorů podle narození jsou léta 1864 až 1975) i žánry (od "dětských" klasiků typu Kožíška či Těsnohlídka přes moderní poezii Seiferta, Hrubína, Nezvala, Holana, Zábrany, Skácela nebo Zahradníčka a Reynka po současníky Šruta, Kořána, Vodňanského, Suchého či Svěráka až k Nohavicovi, Pastrňákovi nebo i Havlovi ) do umných svazků.

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Nebe peklo ráj
Autor:
Šrámek, Petr
Nakladatel:
Albatros
EAN:
9788000024394
ISBN:
978-80-00-02439-4
Ilustrace:
Přenosilová, Radana, Skálová, Alžběta a Zemanová, Alžběta
Popis:
1× kniha, vázaná, 280 stran, česky
Rozměry:
21,3 × 24,1 cm
Rok vydání:
2009 (1. vydání)