Jonathan Littell - Suché a vlhké
Snížená cena Doručení po ČR zdarma

Suché a vlhké

Nakladatel:  Odeon 2010
Rozebráno
-90%
199 Kč
19 Kč
pohlídat

Anotace

Esej Jonathana Littella Suché a vlhké vznikla jako „přidružený produkt“ rešerší k románu Laskavé bohyně. Její ústřední postavou je belgický fašista Léon Degrelle. Text se ovšem nezabývá jeho životem, nýbrž jeho jazykem. Littell navazuje na dílo Klause Theweleita Mužské fantazie z roku 1977, v němž se tento německý sociolog pokouší na základě dvou...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Zatím nehodnoceno :-(

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Léone, vyprávěj mi svoje lži

(...) Jonathan Littell se zde ukazuje jako brilantní a ostrovtipný analytik, jehož kouzlu nelze nepodlehnout - i proto, že je v textu neustále přítomno i jeho samotné vznikání včetně pozůstávajících autorových nejistot a otevřených otázek. Ve čtenářově mysli také naskočí, zda nakonec Suché a vlhké není tím hlavním a Laskavé bohyně jen jakousi přiboudlinou uměleckých ambicí. Naštěstí ale není nutné v tomto případě provádět "Sophiinu volbu". (...) A je tu i belgický, přesněji řečeno valonský fašista Léon Degrelle (1906-1994). Právě on se stal hlavním objektem Littelova zájmu v Suchém a vlhkém. (...) Jonathan Littell totiž není žádným "suchým" vědcem a navíc je autorem nadmíru inteligentním, a tak správně tuší, že někdy zbývá už jen očistné humorné odlehčení. Má totiž na paměti, že Léon Degrelle si po válce ve frankistickém Španělsku žil velmi dobře a jeho stavební společnost dokonce získala zakázku na výstavbu několika základen NATO.

Littell, Jonathan: Suché a vlhké

Tento text vznikl v roce 2002, v době, kdy jsem shromažďoval materiály k jiné (mezitím vydané) knize. Má úvaha se zrodila ze setkání tezí Klause Theweleita, brilantního a obtížně uchopitelného německého badatele, s textem belgického fašisty, ve kterém nám pisatel díky hře obrazů a jazyka dává na srozuměnou strukturu vlastního myšlení.
Celá recenze

Autor/Autorka

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Suché a vlhké
Autor:
Littell, Jonathan
Nakladatel:
Odeon
EAN:
9788020713186
ISBN:
978-80-207-1318-6
Originál:
Le sec et l´humide
Překlad:
Pokorný, Martin
Popis:
1× kniha, vázaná, 144 stran, česky
Rozměry:
14,2 × 19 cm
Rok vydání:
2010 (1. vydání)