Eileen Chang - Touha, opatrnost

Touha, opatrnost

Nakladatel:  Verzone 2012
Rozebráno
-10%
299 Kč
269 Kč
pohlídat

Anotace

Kniha novel, respektive povídek významné čínské spisovatelky, kterou někteří označují za vůbec první a nejlepší čínskou moderní autorku.
Říká se, že kdo chce poznat Šanghaj, bez Eileen Chang se neobejde.
Pětice nejznámnějších příběhů zavede čtenáře do kosmopolitní Šanghaje a Hongkongu na počátku minulého století, v době pádu císařství a...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(4x)

Vaše hodnocení
Povídky, ze kterých je cítit předrevoluční Čínu se všemi jejími paradoxy a zmatky, zaujmou však i čtenáře, kteří hledají prosté příběhy o hledání štěstí a lásky. Půvabné dámy ze Šanghaje, džentlmeni z Hongkongu a jejich svět by mohl na první pohled připomínat červenou knihovnu, jejich příběhy však nekončí zrovna idylicky. Velmi zajímavé čtení po všech stránkách.
Povedený překlad moderní čínské autorky. Jeden z příběhů zařazených do knihy známe z filmu režiséra Ang Lee. Povídka Touha, opatrnost ale působí trochu jinak než zbytek knihy. Má unikátní styl, od pocitů a vnitřní řeči hrdinky se postupně dostáváme k náznakům toho, co je vlastně předmětem zápletky. Nakonec přijde dramatické vyústění.
...
Více
Z tradice čínské literatury, která nezná dobrý konec, nevybočila ani tato slavná autorka. Jímá mne z toho hrůza. Osudy ženských hrdinek jsou povětšinou tragické a ke špatnému konci nevyhnutelně spějí. Děsivé je vědomí, že mnohé z popisovaného zažila i sama Eileen Chang. Pod vnějškově upjatým chováním a vyjadřováním se u Číňanů skrývá o to větší citová bouře. Když vybublá, nastane šílenství...

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Chang, Eileen: Touha, opatrnost

Povídky čínské autorky Eileen Chang čtenáře zaujmou atmosférou čínských velkoměst v první polovině 20. století, svou vizualitou a takřka filmovým spádem děje. Povídky ukazují obraz rozporuplné „mladé Číny“, vyjádřený prostřednictvím konkrétních, zpravidla tragických osudů ženských hrdinek.
Celá recenze

Vášeň s přísnými pravidly

(...) Striktní tradicionalismus a starosvětská pravidla rodinného soužití v textech volně koexistují s moderním a uvolněným společenským životem. A tak můžeme na jedné stránce sledovat osud právě ovdovělé ženy, která u vyšívání odevzdaně poslouchá, co s ní mužova rodina zamýšlí, a její emoce odečítáme pouze ze zaváhání jehly, kdy se steh zadrhne v půli, a o několik odstavců níž tatáž žena sofistikovaně flirtuje s londýnským Číňanem pod křišťálovými lustry luxusní restaurace, kam auta svážejí ženy s výstřihy do pasu. (...) dějinné souvislosti slouží v příbězích Eileen Chang jen jako kulisy pro osobní příběhy postav. Válka v různé míře vytváří či dokresluje atmosféru příběhů, ale nikdy není jejich tématem, těžiště jednoznačně spočívá v prokreslení psychologie postav, jejich vztahů a motivů jednání, ne ve vnějších událostech. Právě v tom je Chang mezi čínskými autory dost výjimečná, zůstává striktně apolitická, v jejím díle nenajdeme aktivismus ani komentáře k dění v zemi. Paradoxní, nikoli překvapivé, pak je, že si kvůli nedostatečnému poválečnému entuziasmu a jedné vztahové epizodě stejně vysloužila nálepku protikomunistické autorky.

Magazín OKO

Knižní (tentokrát čínský) pól Zdenko Pavelky
Recenze

Knižní (tentokrát čínský) pól Zdenko Pavelky

Knižní pól 20. 9. 2014

Přestože dnešní Čína disponuje vojenskou silou srovnatelnou s oběma bývalými protihráči studené války, prosazuje se v globálním, tedy ...

 |  Zdenko Pavelka

Autor/Autorka

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Touha, opatrnost
Autor:
Chang, Eileen
Nakladatel:
Verzone
EAN:
9788090501706
ISBN:
978-80-905017-0-6
Překlad:
Li, Zuzana
Popis:
1× kniha, brožovaná, 196 stran, česky
Rozměry:
11 × 19,5 cm
Rok vydání:
2012 (1. vydání)