Skladem Info OKO

Půlstoletí s Cimrmanem: Legendární divadlo z odvrácené strany

Nakladatel:  Paseka 2016

Anotace

Unikátní knížka, která vychází při příležitosti padesáti let Divadla Járy Cimrmana, přibližuje obrazem i textem neznámou tvář nejslavnějšího českého divadelního souboru.
Zdeněk Svěrák bilancuje jeho historii formou soukromého dopisu Ladislavu Smoljakovi a každý člen divadla přidal svou nejživější vzpomínku. Čtenář se tak dozví, jak se přihodilo,...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Zatím nehodnoceno :-(
(6x)

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Svěrák, Zdeněk a kol.: Půlstoletí s Cimrmanem

Divadlo spojované s laskavým humorem je připomínáno nostalgicky, místy až pochmurně. Ovšem nostalgie byla přítomna už v postavě titulního hrdiny, jde tedy o nostalgii na druhou. V každém případě jde o text, v němž jediný z dosud žijících hlavních tvůrců cimrmanovských her bilancuje a loučí se. Fakt konečnosti šaškovsky nezastírá, naopak jej upřímně tematizuje.

Pomníček Cimrmanů mísí žertíky a smutnění

(...) Texty v knize jsou spíše melancholickým bilancováním, vzpomínkami a vyjádřeními obdivu a lásky než vtipy a pikantními detaily ze zákulisí. Teskný tón knize vtiskává obšírný dopis Ladislavu Smoljakovi, který sestavil Zdeněk Svěrák a jehož rozsah tvoří téměř čtvrtinu knihy. List adresovaný do Českého nebe připomíná více než popis událostí a úspěchů z doby, kdy už divadlo řídilo pouze jedno eS a soubor se stal „mužstvem v oslabení“, vyznání, které snad vzniklo z potřeby ospravedlnění. Svěrákovo vypořádání se s ne vždy bezproblémovou minulostí divadla, s bolestnými odchody přátel a kolegů a překvapivě i s vlastními postoji a rozhodnutími, které mnohdy souvisely spíše s dobovou politickou a společenskou situací než s divadlem samým, působí i přes jistou míru stylizace upřímně a čtenářům přibližuje pocity bilancujícího tvůrce, který před půlstoletím pomáhal vytvářet legendu a nyní občas neví, co si s ní počít. Poněkud chmurné vyznění listu naštěstí odlehčují i úsměvné pasáže, zejména vzpomínky na Ladislava Smoljaka, jeho výroky, komplikovanou povahu či na jeho lásku k debatám, která často prodlužovala tvůrčí proces.

Magazín OKO

Rádio Kosmas

Knižní okénko Kosmasu na Radiu Classic

 
 |  Tomáš Weiss

Autor/Autorka

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Půlstoletí s Cimrmanem
Autor:
Svěrák, Zdeněk a kol.
Nakladatel:
Paseka
EAN:
9788074327247
ISBN:
978-80-7432-724-7
Popis:
1× kniha, 1× DVD, vázaná, 128 stran, česky
Rozměry:
21,5 × 21,5 cm
Rok vydání:
2016 (1. vydání)