Skladem

A proto skáču: Vnitřní svět třináctiletého chlapce s autismem

Nakladatelé:  Paseka, Pasparta 2016

Anotace

Mladý spisovatel, básník a bloger z Japonska trpí tak silnou formou autismu, že nedokáže mluvit. Jeho vidění světa je však neuvěřitelně bohaté, citlivé a inteligentní. Dokázal to v bestselleru A proto skáču, který ve svých třinácti „sepsal“ za zcela mimořádných okolností. Metodou ukazování znaků na papírové matrici odpověděl na osmapadesát otázek, jež mu ostatní často kladou: Proč...

Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(3x)
Silná káva, ale v tom dobrém slova smyslu. Asi si ani nechci představovat člověka, se kterým tenhle zážitek nic neudělá nebo nezmění jeho pohled na různě handikepované a tzv. "postižené" ve svém okolí... Nemusíme si na nic hrát, tohle není žádná literární laskomina, ale za tu bezprostřednost a bezelstnost Naokimu leccos odpustíte. Říkám Naokimu, protože je to přesně ten typ knihy, díky...
Více

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Higašida, Naoki: A proto skáču: Vnitřní svět třináctiletého chlapce s autismem

Hlavní poselství knihy je až průzračně jasné, srozumitelné a tak jednoduché, že je mohou pochopit i děti stejného věku, jako byl v době jejího vzniku třináctiletý autor: autisté v zásadě cítí úplně totéž co všichni ostatní, mají stejné myšlenky, jen to neumějí adekvátně vyjádřit.

Cizincem ve vlastním těle

(...) A proto skáču je kniha o vážných problémech sepsaná s nevážným přístupem. To však nijak nezmenšuje pravdy, které se v ní při pozorném čtení nacházejí. Knížka je sotva obsáhlejší než silnější časopis a nikomu neublíží, když si ji přečte. Naopak může nesmírně pomoci a mnoha lidem otevřít oči. Připravte se na typické projevy, které si s autistickými lidmi spojujete, na dojetí i na překvapivá odhalení i o sobě samých. Přečtěte si to a pak to udělejte znova a tak pořád dokola, dokud z této útlé knížky nevysosáte vše, co se v ní nachází. Opakování je matka moudrosti a pro autisty je navíc jistotou, kterou jim v životě skýtá máloco. A i „zdraví“ jedinci mohou v rutině objevit více, než by čekali.

Jako když házíte míčem

(...) Nejslavnější autistická spisovatelka a aktivistka současnosti Temple Grandin ve své recenzi napsala, že jí Naokiho knížka potvrzuje teorii o tom, že tito v odborném žargonu tzv. nízkofunkční autisté, jako je malý Japonec, ve skutečnosti vůbec nepostrádají emoční a sociální inteligenci, která často chybí lidem s vysokofunkčním autismem či Aspergerovým syndromem. Naopak - jsou velmi citliví a společenští, jen jim rozbitý software vlastní mysli znemožňuje normálně se k okolí vztahovat. Pro všechny rodiny s touhle diagnózou, pečující nebo lékaře je to zásadní zpráva. Útlá knížka vyťukaná na tabulku s japonskými znaky má ale své kouzlo i pro člověka, kterého nemoc příliš nezajímá. V jednoduchých větách třináctiletého chlapce se skrývá působivá připomínka faktu, že všechny banální každodenní úkony, které považujeme za samozřejmé, jsou ve skutečnosti podmíněné správným zapojením nervových buněk. Jakýkoli úraz hlavy, krevní výron nebo stařecká demence mohou tuhle základní jistotu obrátit v prach a vytvořit situaci, kdy se na své vzpomínky, myšlenky či pohyby nemůžeme spolehnout. A kdy budeme potřebovat, aby naše okolí projevilo dost velkou fantazii, empatii a hlavně chuť porozumět naší neovladatelné jinakosti.

Okno do světa nonverbálního autisty

(...) Když Higašida vyjadřuje svou obavu, „jestli ostatní neobtěžujeme a jestli jim naše společnost není nepříjemná“, je za tím možná specificky japonská vlastnost vyhýbat se za každou cenu narušení společenské harmonie. My „normální“ si ale musíme uvědomit, že celá řada úzkostí osob s PAS plynoucích ze sociálních kontaktů se rodí z naší přílišné snahy podřídit je našim pravidlům. Pro Higašidu je tou největší klecí jeho vlastní tělo, které se špatně koordinuje a způsobuje mnohé nesnáze. Zároveň ho ale tělesnost připoutává k předrozumovému vnímání přírody, která je mu bližší než složitý vesmír znaků vytvořený kulturou. (...) Příběh citlivého dítěte, jež se snaží prolomit bariéry nepochopení, má slušný potenciál zaujmout i mimo úzký okruh odborníků a rodičů takto postižených dětí. I proto, že na rozdíl od dalších podobných textů, co jsou psány z pozice lidí, kteří už své postižení přijali a jsou schopni se ohlédnout za svým tápáním, cítíme v A proto skáču, že Higašida ještě pořád svádí každodenní boj s tím, kým vlastně je.

Proč se autisté kývou a vyráží jen zvuky? Na to odpovídá kniha třináctiletého chlapce 'A proto skáču'

(...) Knihu pro svět objevil britský spisovatel David Mitchell, který je sám otcem dítěte s autismem. Zaujalo ho, že vyvrací pověry o lidech s touto poruchou. Naoki Higašida sice nemluví, ale necítí se osamělý, je společenský a velmi empatický. Japanistka a překladatelka knihy Anna Křivánková se snažila zprostředkovat českých čtenářům Higašidův svět co nejvěrněji. Kniha je napsaná velmi jednoduchým jazykem. Rodiče a sourozenci se srozumitelně dozvědí, co chtějí, co potřebují a jak vnímají svět děti s autismem. (...) Kniha A proto skáču vyšla Naoki Higašidovi v Japonsku v jeho třinácti letech. Dnes je mu čtyřiadvacet let a je autorem víc než dvou desítek beletristických knih.

Autor/Autorka

Naoki Higašida

Naoki Higashida was born in Kimitsu, Japan in 1992. He was diagnosed with autism in 1998 and subsequently attended a school for students with special needs, then (by correspondence) Atmark Cosmopolitan High School, graduating in 2011. Having learnt to use a method of communication based on an alphabet grid, Naoki wrote The Reason I Jump when he was thirteen and it was published in Japan in 2007. He has published several books since, from autobiographical accounts about living with autism to fairy tales, poems and illustrated books, and writes a regular blog. Despite his ...

Celý medailonek
Do oblíbených
Přihlašte se nebo registrujte a přidejte si autora do oblíbených.

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
A proto skáču
Autor:
Higašida, Naoki
Nakladatel:
Paseka Pasparta
EAN:
9788074327117
ISBN:
978-80-7432-711-7
Překlad:
Křivánková, Anna
Popis:
1× kniha, brožovaná, 172 stran, česky
Rozměry:
13 × 20 cm
Rok vydání:
2016 (1. vydání)
Zákazníci, kteří koupili tento titul, koupili také
Dešťová hůl -10%
Dešťová hůl
Jiří Hájíček
269 Kč
Půlstoletí s Cimrmanem -10%
Půlstoletí s Cimrmanem
Zdeněk Svěrák, ...
296 Kč
Život je nádherný -10%
Život je nádherný
Tereza Boučková
224 Kč
Postel hospoda kostel -10%
Postel hospoda kostel
Zbigniew Czendlik, ...
268 Kč
Aristokratka na koni -10%
Aristokratka na koni
Evžen Boček
233 Kč
Bábovky -10%
Bábovky
Radka Třeštíková
269 Kč
Vyzvědačka -10%
Vyzvědačka
Paulo Coelho
205 Kč
Co se děje se světem? -10%
Co se děje se světem?
Václav Cílek
268 Kč
Harry Potter a prokleté dítě -10%
Harry Potter a prokleté dítě
Joanne K. Rowlingová, ...
449 Kč
Do tmy -10%
Do tmy
Anna Bolavá
233 Kč
Obrázky z moderních československých dějin (1945–1989) -10%
Obrázky z moderních československých dějin (1945–1989)
Jiří Černý
224 Kč
Dvě slova jako klíč -10%
Dvě slova jako klíč
Josef Formánek
224 Kč
Kniha zvláštních nových věcí -10%
Kniha zvláštních nových věcí
Michel Faber
404 Kč
Zátopek -15%
Zátopek
Jaromír 99, ...
338 Kč
Dívka ve vlaku -10%
Dívka ve vlaku
Paula Hawkinsová
314 Kč
Uspořádání světa -10%
Uspořádání světa
Henry Kissinger
357 Kč
Playground -10%
Playground
Lars Kepler
314 Kč
Praha noir -10%
Praha noir
Pavel Mandys
296 Kč
Ten, kdo tě miloval -10%
Ten, kdo tě miloval
Marie Poledňáková
206 Kč
Okamžiky štěstí -10%
Okamžiky štěstí
Patrik Hartl
320 Kč
Šíleně smutné povídky -75%
Šíleně smutné povídky
Tereza Boučková
49 Kč
Hlavolam -63%
Hlavolam
Hakan Nesser
99 Kč
O kolečko míň -10%
O kolečko míň
Josef Schovanec
206 Kč
Zabiják Anders a jeho přátelé -10%
Zabiják Anders a jeho přátelé
Jonas Jonasson
341 Kč
Poprask v sýrové uličce -15%
Poprask v sýrové uličce
Robert Fulghum
202 Kč
Loď v Bretani -10%
Loď v Bretani
Marta Davouze
251 Kč
Pěšky mezi buddhisty a komunisty -10%
Pěšky mezi buddhisty a komunisty
Ladislav Zibura
269 Kč
Babička drsňačka -15%
Babička drsňačka
David Walliams
202 Kč
Zima -15%
Zima
Rotraut Susanne Bernerová
212 Kč
Jsou světla, která nevidíme -10%
Jsou světla, která nevidíme
Anthony Doerr
359 Kč