Gottfried Schatz - Kouzelná zahrada biologie
Doručení po ČR zdarma

Kouzelná zahrada biologie: Eseje o postavení člověka v přírodě

Nakladatel:  Vyšehrad 2016
Rozebráno
-10%
198 Kč
178 Kč
pohlídat

Anotace

Bezmála dvacítka esejí, v nichž světoznámý chemik a biolog popisuje fenomény, které určují naše chápání člověka a jeho místa v přírodě. Ve svých úvahách využívá podmanivě poetických obrazů, aby složité jevy, jež věda popisuje, podal srozumitelným způsobem a smysluplně je vřadil do celku naší lidské zkušenosti. Pokouší se uchopit a našemu chápání...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Zatím nehodnoceno :-(

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Jsme jen pozdní větvička obřího stromu

(...) Drobné texty dávají na srozuměnou, že za mikroskopem stál polyhistor, jemuž byly blízké půvab klasické beletrie i kouzlo kruhové kompozice. Schatz vypráví o vegetariánech a masožravcích, o sociogenetických příčinách bisexuality nebo o tom, jak si zanášíme mozek bláboly o politické korektnosti a přitom tragikomicky vysáváme pozemské zdroje, jen abychom přeměnili kilojoule spálené ropy na tutéž jednotku potravy. Fascinuje ho vědomí, že o zázraku života víme stále tak málo, a naplňuje ho to úctou. Nad autorovým přístupným, až pohádkově průzračným stylem čtenářské srdce pookřeje blahem a naše mitochondrie – které až do loňské smrti studoval – se s novou energií pouštějí do úkolu přežít.

Schatz, Gottfried: Kouzelná zahrada biologie

Jádrem knihy je úžas nad krásou a tajemností všeho živého. V Schatzovi můžeme hledat pokračovatele esejistické tradice představované autory jako Lewis Thomas nebo Miroslav Holub. I když jsou přitom podobné výpravy do meziprostorů mezi uměním a přírodními vědami riskantní, je dobře, že i přesto takovíto odvážlivci stále znovu povstávají.
Celá recenze

Minirecenze

Svět biologie je pro většinu lidí fascinující, lákavý, ale zároveň trochu neprostupný kvůli své složitosti a komplexnosti. O to sympatičtější jsou eseje Gottfrieda Schatze, který o přírodě a jejích zákonitostech umí psát nesmírně poutavě a zároveň smysluplně. V jeho nejnovější knize se dozvíte například o původních obyvatelích Země, o vlivu genů na chování nebo se vydáte k základům lidské řeči. Vždy jasně, pochopitelně, přesto podnětně. Takto by se ke kouzlům biologie mohlo dostat více lidí, než se děje doposud.

To, co nevíme o sexu

Tajemství života odkrývá kniha biochemika Gottfrieda Schatze „Kouzelná zahrada biologie“ (Vyšehrad 2016). Řekne, jak buňky vlastní sebevraždou slouží životu. Proč se nám nedaří vyhrát nad nakažlivými nemocemi a jak geny i prostředí poznamenávají chování lidí při sexu. (...) Přírodní jevy a výzkum mu slouží jako výchozí bod pro otázky o přírodě. Překládá je do srozumitelné řeči. Vděčí za to všeobecnému vzdělání, vztahu k hudbě, vypravěčskému nadání předků? I na to může odpovědět kniha.

Autor/Autorka

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Kouzelná zahrada biologie
Autor:
Schatz, Gottfried
Nakladatel:
Vyšehrad
EAN:
9788074295331
ISBN:
978-80-7429-533-1
Originál:
Zaubergarten Biologie
Překlad:
Finkelová, Bohumila Ruth a Gremingerová, Alena
Popis:
1× kniha, vázaná, 140 stran, česky
Rozměry:
13,5 × 20,6 cm
Rok vydání:
2016 (1. vydání)