Ke stažení Info OKO

Děti Volhy

Nakladatel: Prostor 2020
Ihned
239 Kč

Anotace

Rusko roku 1916. Na dolním toku Volhy, kde od 18. století nacházeli domov němečtí emigranti, plynou stereotypní dny Jakoba Ivanoviče Bacha. Dvaatřicetiletý učitel němčiny má natolik nezajímavý vzhled i život, že se o něm nedá říct vůbec nic. Dokud ho statkář Grimm z protějšího břehu nepožádá, aby jeho sedmnáctiletou dceru Kláru učil německy. Lekce...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(14x)

Vaše hodnocení
Příběh, jak nám název napovídá, se odehrává na dolním toku Volhy, kde dlouhá léta žili němečtí emigranti, a to až do roku 1941.
V příběhu sledujeme učitele němčiny Jakoba Bacha, který není ničím zajímavý, žije si svůj obyčejný život až do doby, než má dávat soukromé lekce mladé Kláře. V tu chvíli se jeho život nečekaně změní. Máme možnost se...
Více
Asi ne tak čtenářsky přijatelné jako Zulejka, ale pokud se necháte opít jazykem,mýty, krajinou a láskou, tak prostě zjistíte , že tento román je skvost.
Vynikající překlad Jakuba Šedivého
knihkupec HK
S pečlivostí proklesné postavy, krásné propojení přírodních sil a lidského života. Velké dějiny zuří kolem nepatrných lidských životů, postavy jsou vystaveny osudovým rozhodnutím. Mistrný styl psaní, zvlášní křehkost a metaforická obrazost, neskutečně krásná báseň v próze.
Jako hlupák jsem se této autorce vyhýbal. Sám nevím proč. Možná kvůli Rusku. Ale Děti na mne velmi volaly, lákaly mne k přečtení. I podlehl jsem. A dobře jsem udělal. Bože, jak skvělá je to kniha. Možná si myslíte, že se povolžských Němcích mnoho dozvíte, tak to pozor, to ne, ale dostanete poetický, ale i tak syrový příběh jednoho učitele. A v...
Více
Guzel Jachina nám naservírovala svět povolžskýh Němců, jejich historii, která je dnes zapomenuta. Je to příběh dvaatřicetiletého učitele němčiny J. I. Bacha, jehož stereotypní a nudný život se promění v okamžiku, kdy začne učit mladou dívku Kláru. Jejich láska však vstupuje do bouřlivých historických událostí 20. a 30. let. Sama autorka o své ...
Více
Po Zulejce otevírající oči, která má vpravdě rysy velkého románu, včetně silného příběhu a dramatického, hladce plynoucího děje, přichází autorka s líně plynoucími, o to však magičtějšími Dětmi Volhy. Ty oplývají, kromě lásky k místu, kouzelným jazykem a hrají si s mýty a pohádkami, ale i obecnými rysy Povolžských Němců, společenství vytrženého z...
Více
Poté, co jste se kdysi tak trochu trápila nad Jachininou Zulejkou, jsem chtěla dát autorce ještě jednu šanci. Bohužel jsem ke knize dost brzy získala nepotlačitelný odpor. Kdybych měla soucit s lidmi, kteří nejenže nehodlají vzít osud do svých rukou, ale svými hloupými a nelogickými rozhodnutími si svůj život dál zhoršují a pak tiše trpí, asi bych...
Více
Název tě správně navádí, ze dějištěm je tady Volha a v hlavní roli obyvatelé vesničky Gnadental, němečtí emigranti. Samotářský učitel Bach, jehož největším vzrušením jeho dosavadního života je bouřka, zažije zlom. Než se tak stane barvitě tě provede životem vesničanů. Jenž se může zdát obyčejný až nudný, ale v tom je právě kouzelný. No okouzlení mě...
Více
Zobrazit další (5)

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Tragédie jedinců i celého národa

Tragické osudy etnických Němců v carském Rusku a následně v Sovětském svazu dlouhá léta patřily mezi nežádoucí témata vydávané literatury, ruská spisovatelka tatarského původu však svou druhou knihou pomáhá tento dluh splatit. Zároveň ukazuje, že psát o epoše plné násilí lze i bez explicitně násilných scén.
Celá recenze

Pohádky o Volze a Stalinovi

Úchvatný román z časů, kdy se v Rusku mluvilo i německy. (...)Co se zpočátku zdá jako romance, stává se místy přitažlivě magickou, ve výsledku však krutou realitou, v níž se pohádkové motivy střídají s obrazy utrpení, před kterými všechna slova ztrácejí sílu. (...)Guzel Jachina napsala román o světě v podobě řeky, která se přes všechny bouře jednou musela zase vrátit do klidného koryta. Leckdo si po dočtení bude klást otázku, zda už se tak v případě Volhy a jejích dětí stalo, nebo si na to ještě budeme muset počkat.

Děti Volhy

(...)Rozsáhlá próza Děti Volhy, inspirovaná v našem prostředí stále málo známou historií povolžských Němců a jejich sovětské republiky(...) představuje průlom(...), jakoby autorka tentokrát ještě přesněji odvážila poměr mezi bolestně výjimečným údělem hlavního hrdiny a banálním průběhem dějinných okolností, které postupně zaplavují městečko Gnadental i osamocenou usedlost na pravém břehu řeky, dvě prolínající se existenciály Jakoba Ivanoviče Bacha, jak se hlavní hrdina jmenuje.

Na druhém břehu přišel o vše. Pohádky z románu Děti Volhy se stávají skutečností

(...)Je to román v klasickém slova smyslu, bez velkých experimentů, s dokonalým redakčním zpracováním. S překladem si mistrně poradil Jakub Šedivý, který do češtiny před čtyřmi lety přeložil i autorčin debut nazvaný Zulejka otevírá oči. Jestliže v první knize Guzel Jachina sáhla spíše ke zkušenosti s psaním scénáře a vyprávění vystavěla na efektně se měnících scénách, Děti Volhy ji definitivně potvrdily v roli spisovatelky.

Svět, který se ztratil

(...)Rusky píšící tatarská autorka má pro otázku menšin cit, navíc pro svůj román čerpala inspiraci v životě svého dědečka. Čtenářům předkládá díky svému nespornému vypravěčskému talentu uvěřitelné vyprávění bez patosu zasazené do světa, ve kterém mají slova sílu tvořit a měnit. Neočekávejte však žádný kvapem běžící děj. Tato kniha vyžaduje svůj čas. Zato uchvátí jazykem, doširoka klenutým vyprávěním, kontrastem malých a velkých dějin a až magickými popisy prostředí. Autorka má dar prozaické výmluvnosti, a ne náhodou vám budou při čtení naskakovat jména klasiků ruské literatury.

Guzel Jachina: Děti Volhy

(...) Z hlediska průměrné úrovně našich znalostí o prostorech širé Rusi představuje tento román pořádný průlom.(...) Osud venkovského učitele se proplétá složitými ději a katastrofickými peripetiemi první poloviny dvacátého století, leč nejde o žádnou realistickou venkovskou kroniku. Autorčina sugestivní exprese těží z detailů, které jako ostré trny prorazily poklidnou realitou volžských břehů a stepí z úrovně velké historie.(...) Pokud vás unavily popisy detoxů v Bohnicích, historky o domácím násilí nebo esejistické výlevy o současné krizi, spravte si chuť tímto čtením.

Dojemný historický román Děti Volhy.

(...) Jedná se dle mého o velice uchvacující příběh.(...) Místy se objevují prvky až mystické a pouze skepticismus mi vložil do hlavy otázku, zda nejsou všechny jen metafora. Jinak by se příběh totiž mohl reálně odehrát i s nimi, tak krásně všechno do sebe zapadá. Metafory v pravém smyslu se tam objevují také, a jsou velmi trefně použité.

Guzel Jachina: Děti Volhy

(...)Rusky píšící Tatarka Guzel Jachina – autorka oceňovaného románu Zulejka o represích na sovětském venkově – se opět do hloubky zajímá o psychiku lidí vystavených fatálním změnám a dokáže ji popsat až na dřeň. Líčí bolševickou tyranii vůči etnické menšině a pokouší se přiblížit způsob myšlení diktátora Stalina a jeho státního aparátu. Román byl právem ohodnocen mnoha literárními cenami a přeložen do 17 jazyků.

Zločiny i divy se šíří z obou břehů řeky Volhy

(...)Kouzlo knihy spočívá především ve stylu, nádherném jazyce líčícím život mezi mýty a skutečností a propletence svobody a útlaku. A hlavně v psychologii hrdiny, který se z podivínského venkovského intelektuála mění v silnou osobnost schopnou rozhodovat o vlastním osudu. Guzel Jachina opět napsala velký román.

Magazín OKO

Vyjádření ruské spisovatelky Guzel Jachiny k aktuálním událostem na Ukrajině
Aktuality

Vyjádření ruské spisovatelky Guzel Jachiny k aktuálním událostem na Ukrajině

Čtrnáct let svého života – celé dětství a mládí – jsem prožila v Sovětském svazu. V té době byla už komunistická ideologie v posledním tažení. My, pionýři, jsme ...

 |  nakl. Prostor

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Děti Volhy
Autor:
Jachina, Guzel
Nakladatel:
Prostor
Edice:
Astra /PROSTOR/
EAN:
Doporučená prodejní cena:
239 Kč
Originál:
Deti moji
Překlad:
Šedivý, Jakub
Popis:
Elektronická kniha, 416 stran, bez zabezpečení DRM, 1,4 MB ePUB ePUB, 3,4 MB Mobi Mobi, 2,5 MB PDF PDF, česky
Rok vydání:
2020