Édouard Louis - Kdo zabil mého otce
Bestseller Ke stažení

Kdo zabil mého otce

Nakladatel: Paseka 2022
Ihned
149 Kč

Anotace

Literární zpověď, která je stručnou, ale sžíravou obžalobou francouzského třídního systému a zároveň něžným milostným dopisem. Autor se po mnoha letech vrací na sever Francie do průmyslového městečka, které popsal v knize Skoncovat s Eddym B., aby navštívil svého umírajícího otce. Tomu je sotva padesát let, ale po pracovní nehodě, která mu...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(1x)

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Krást život, který nám nepatří

(…) V souvislosti s tím se pak nastoluje otázka, co tedy Édouard Louis vlastně píše. Literaturu? Svědectví? Autobiografii? V rozhovoru pro Livres Hebdo na to konto uvedl: „V té knize není jediná fikční věta, všechno je pravda, včetně jména chlapce, jeho původu.“ Potřebujeme však vědět, zda obsah románu odpovídá skutečnosti? Jaká je role literatury a co ještě je a co už není literatura? „Říkali mi, že literatura se nikdy nemá snažit vysvětlovat, že má jen znázorňovat skutečnost, a já píšu, abych vysvětlil a pochopil život. Říkali mi, že literatura se nikdy nemá opakovat, a já chci psát znovu a pořád jen tentýž příběh, vracet se k němu, dokud skrze něj nepůjdou zahlédnout útržky pravdy, hloubit v něm jednu díru za druhou, dokud to, co se skrývá za ním, nezačne prosakovat. (…) Protože teď už to vím: oni tu takzvanou literaturu vystavěli proti životům a tělům jako to její. Protože teď už vím, že psát o ní a jejím životě znamená psát proti literatuře.“ Tak Louis formuluje svoje autorské krédo, když se chystá přednést monolog k matce. (…)

Dějiny politického násilí

Cesta vzhůru po společenském žebříčku od šikany v dětství k uznání ve světě intelektuálů. Ve vztahu k otci zase od nenávisti a pohrdání k pochopení a soucitu. A na poli textu od popisu složitého dětství k využití literatury k útoku na politický systém – Édouard Louis zpracovává jedno velké téma novými způsoby.
Celá recenze

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Kdo zabil mého otce
Autor:
Louis, Édouard
Nakladatel:
Paseka
EAN:
Doporučená prodejní cena:
149 Kč
Originál:
Qui a tué mon pere
Překlad:
Vybíralová, Sára
Popis:
Elektronická kniha, 80 stran, bez zabezpečení DRM, 0,5 MB ePUB ePUB, 1,3 MB Mobi Mobi, 0,5 MB PDF PDF, česky
Rok vydání:
2022