Šéfinspektorka Fosterová, původně au-pair ze Slovenska
Robert Bryndza je britský autor žijící trvale na Slovensku se svým manželem Jánem.
Psát začal ve 13 letech, kdy mu rodiče k Vánocům koupili psací stroj. Původně vystudoval herectví a z nedostatku příležitostí se rozhodl, že si napíše vlastní divadelní hru. S tou se účastnil divadelního festivalu v Edinburghu, kde sklidila velký úspěch. To Roberta povzbudilo, aby se začal psaní věnovat profesionálně.
Brzy se v Británii zapsal jako úspěšný autor humoristických románů s přídechem romantiky. Postupně vydal pět knížek s hlavní hrdinkou Coco Pinchardovou, ve kterých hledání lásky provází - jak to ostatně v životě často bývá - trapasy a šlápnutí vedle, a samostatný román Miss Wrong and Mr. Right. Spolu se svým manželem Jánem také sepsali satiru na "báječný" život v továrně na sny s názvem Lost in Crazytown, v níž se inspirovali zážitky, které sesbírali za dobu, co v Hollywoodu pracovali - Robert jako herec, Ján jako vizážista hvězd.
Přes úspěchy, kterých Robert jako autor romantických komedií dosáhl, nezapomněl na svůj tajný sen napsat thriller. Námět na postavu a případy detektiva šéfinspektora Eriky Fosterové v něm klíčily několik let.
Hned prvním titulem z volné detektivní série s názvem Dívka v ledu si podmanil doslova miliony čtenářů a hlavní postava série, detektiv Erika Fosterová, si spolu se svými kolegy Petersonem a Mossovou získala i tisíce českých čtenářů. Příběh, který se odehrává během temné zimy v Londýně a předkládá čtenáři zamotané klubko vztahů, intrik, skrývaných tajemství a nečekaných souvislostí, strhne své čtenáře od první stránky a nedovolí mu knihu odložit, dokud nedočte poslední stránku.
Pro české a slovenské fanoušky Eriky Fosterové může být zajímavý její původ - pochází totiž ze Slovenska, do Británie přijela před mnoha lety jako au-pair a postupně se vypracovala až na detektiva šéfinspektora.
Dívka v ledu byla označena jako The Wall Street Journal a USA Today bestseller. Čekal jste takový úspěch, nebo Vás překvapilo, jakého ohlasu se knize dostalo?
Jistě že mě to překvapilo. Nikdy mě nenapadlo, že by se mé knihy mohlo prodat více než milion kusů jen v angličtině, a navíc že bude přeložena do pětadvaceti jazyků. Na Dívce v ledu jsem pracoval tajně, jenom můj manžel věděl, že píšu detektivku. I to mě trochu povzbuzovalo - udělat krok do neznáma a napsat to, co jsem opravdu psát chtěl.
Vlastně mě překvapoval každý dílčí úspěch: když mi můj britský nakladatel řekl, že chce knihu vydat; když jsem viděl obálku; když kniha vyšla, byl jsem šťastný, že se prodalo prvních 100 kusů. Myslím, že autoři nikdy dopředu nevědí, jestli bude kniha úspěšná.
Jsou postavy Vašich knih inspirovány skutečnými lidmi? Jak pracujete na námětech svých příběhů?
Žil jsem 13 let v jižním Londýně, tedy v místech, kde se příběhy odehrávají, a hodně jsem se tím prostředím inspiroval. I mé postavy vycházejí z charakterů lidí, které znám nebo které jsem potkal. Naštěstí jsem nikdy nepotkal žádného sériového vraha… I když jednou jsem byl tak blízko, až mě to vyděsilo. Zrovna Noční lov je volně inspirován skutečným sériovým vrahem, který děsil obyvatele Londýna dlouhých dvacet let, než ho konečně chytili. Vloupával se v noci k lidem do domů… A když ho dopadli, zjistili jsme, že žil ve vedlejší ulici! Krátce nato jsme se přestěhovali.
Jak Robert Bryndza prozradil, pilně pracuje na dalších případech. Zprostředkovaně do nich mohou zasáhnout i čtenáři: Robert poctivě čte všechny vzkazy, které mu čtenáři posílají přes Facebook nebo nechávají na jeho webových stránkách www.robertbryndza.com, a připomínky fanoušků bere vážně a zapracovává do svých nových knih. I tento jeho neobvykle přátelský postoj přispěl k tomu, že si jeho knihy získaly tak mimořádnou oblibu.
Na podzim vyjde v češtině další kniha série - Temné hlubiny. Kolik dílů s Erikou Fosterovou v hlavní roli ještě chystáte?
V tuhle chvíli mám smlouvu na dalších šest pokračování s Erikou v hlavní roli, ale doufám, že jich nakonec bude ještě víc. Dokud budou čtenáři chtít číst, já budu psát.
nakladatelství Grada