Co se dá česky číst o papeži Františkovi a od papeže Františka?

Tou, v tuhle chvíli poslední, jsou autorizované memoáry papeže Františka, se kterými mu pomáhal italský novinář Fabio Marchese Ragona. Tady je ukázka z Předmluvy, k dispozici jsou ale i další knihy a spisy:
Kniha, kterou držíte v ruce, se zrodila právě se záměrem vyprávět dějiny prostřednictvím jednoho životního příběhu, nejdůležitější události dvacátého a prvních desetiletí dvacátého prvního století hlasem zvláštního svědka, papeže Františka, který velmi ochotně přijal návrh projít vlastní život prostřednictvím dějů, které poznamenaly lidstvo.
Kniha Život spatřila světlo světa na základě řady rozhovorů mezi papežem, jemuž náleží velké a srdečné poděkování za důvěru, kterou ve mně vložil, a mnou jako jejich sepisovatelem. Rozhovorů, během nichž František otevřel srdce, odhalil své vzpomínky a vyjádřil poselství k základním tématům, jako je víra, rodina, chudoba, mezináboženský dialog, sport, vědecký pokrok, mír a mnohé další.
Od propuknutí druhé světové války v roce 1939, kdy budoucímu pontifikovi byly téměř tři roky, až do dnešní doby Jorge Mario Bergoglio bere čtenářky a čtenáře za ruku a doprovází je na dlouhé, neobyčejné cestě desetiletími, aby prošel nejvýznamnější etapy naší doby. Kde byl mladý Jorge v roce 1969, když celý svět sledoval zprávy o přistání na Měsíci? Co dělal kardinál Bergoglio, když v roce 2001 Spojené státy americké prodělávaly útok teroristů? Jsou to paměti pastýře, který vypráví o letech ohavného nacistického vyvražďování Židů, o svržení atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki, o Videlově převratu v Argentině, o pádu Berlínské zdi, velké ekonomické recesi, o demisi papeže Benedikta XVI. O událostech, které se prolínají s životem papeže callejera – „papeže ulice“, jenž výjimečně otevírá pokladnici svých vzpomínek a se svou typickou upřímností mluví o chvílích, které změnily celý svět i jeho život.
Slova papeže a jeho vzpomínky střídá projev vypravěče, jenž v každé kapitole prostřednictvím určitých detailů rekonstruuje některé momenty běžného života budoucího papeže Františka a vsazuje jeho slova do kontextu doby. „Náš život je ta nejcennější kniha, která nám byla dána,“ řekl papež během celé řady katechezí konaných v roce 2022 a věnovaných tématu rozlišování, „je to kniha, kterou bohužel mnozí nečtou, nebo tak činí příliš pozdě, až před smrtí. A přitom právě v té knize je to, co marně hledáme jinde. […] Můžeme se ptát: vyprávěl jsem někdy někomu o svém životě? […] Vyprávět svůj životní příběh je jedna z nejkrásnějších a nejintimnějších forem komunikace. Umožňuje nám objevovat věci neznámé, malé a jednoduché, ale, jak praví evangelium, právě z malých věcí se rodí věci velké.“ A tak když budeme opět listovat stránkami té vzácné knihy, kterou je život, papež František nás povede po stezce plné emocí, radostí a bolestí, tím oknem do minulosti, které nám umožní lépe porozumět naší současnosti. Až na poslední kapitolu, příběh, který musí být teprve sepsán.
Fabio Marchese Ragona
Další články

Lit: Linda Bartošová a rozhovory o duševním zdraví

Duchovní přechodové rituály ve věku nevšímavosti
