Rybí povídky jako dárek pro Centrum Paraple

/ Tomáš Weiss

Koupí tohoto předmětu podpoříte....ano, chápu, trochu už to leze na nervy. Ale jako vždycky: netřeba házet všechno na jednu hromadu. Centrum Paraple funguje 20 let a mnoha lidem s handicapem pomohlo a jistě ještě pomůže. A povídky Oty Pavla, načtené Miroslavem Táborským, Markem Ebenem, Jiřím Lábusem nebo Zdeňkem Svěrákem, jsou něco, co člověka neurazí a potěší. A nakonec to ještě pomůže.

Teprve poté, co se záchvatem šílenství na olympiádě v Innsbrucku přihlásila dědičná maniodepresivní zátěž, obrátil Ota Pavel pozornost svého spisovatelského nadání k prostředí svého protektorátního dětství v okolí řeky Berounky, ke směšnohrdinské postavě svého otce i klidné, humorem a moudrou tolerancí obdařené matce a dalším postavám dětství. V pozadí jeho povídek běsní válka, hoří Lidice, duní gestapácké holínky a židovské transporty, ale Ota Pavel píše o rybách a řece, které se lesknou jako ryzí zrna toho, na čem v životě skutečně záleží. V každé jeho povídce dojde k nějaké prohře, ale za ní vystupuje něco mnohem důležitějšího než ryba, která uplave nebo ji silnější partner ukradne nebo uzenář přesolí či krásná hostinská odmítne, za každým průšvihem, ponížením, ztroskotáním či zklamáním je sdělení, že za pýchu se platí ponížením, za násilí prohrou a na všechny že čeká velký rybář Smrt. Má-li však člověk – stejně jako ryba – divoké srdce a velkou duši, rybář Smrt se před ním v posledním okamžiku v úctě skloní.

 

Další články

Rádio Kosmas

Chce-li Wallander pomáhat Lotyšům, půjdou po něm Rusové

Ještě než Putin rozkáže vyprovokovat nějakou akci v Pobaltí, která by názorně vyzkoušela, jak to NATO myslí se společnou obranou vážně, můžete si v autě nebo před spaním pustit komisaře Walladera na jeho procházce po Rize. Načteno jedním z nejlepších rozhlasových hlasů současnosti, Jiřím Vyorálkem.
 | Tomáš Weiss
Rádio Kosmas

Kdo pomůže duchům, když se z nich stanou bezdomovci?

Z knihy Amélie a tma se stal celkem šlágr mladých čtenářů. Amélii je 12 let. Ráda jezdí na kole. To je velké, černé a těžké. Nejen její kolo, ale také černé oblečení, starý dům a způsob života je úplně jiný než ten barevný, který žijí její vrstevníci. Amy a její mamince se zastavil čas v 19. století, kdy se utopily při povodni v řece Vltavě. Dál čtěte nebo poslouchejte právě vycházející audio.
 | Tomáš Weiss
Rádio Kosmas

Všechna podhoubí našeho světa, spojte se! - Mycelium I. vychází jako audio

Spisovatelce Vilmě Kadlečkové se podařilo sepsat příběh, který čtenáři téměř unisono chválí, jako českou Dunu, jako zážitek pro fanoušky sci-fi i fantasy, jako zajímavý obraz o střetu civlizací, jako dobře připravený a fungující ohňastroj nápadů. Teď vychází jako audio dramatizace s Jaroslavem Pleslem, Klárou Issovou, Janem Vlasákem a dalšími.