Megafon - podcast Kosmasu s Janem H. Vitvarem o umění, kterému nikdo nerozumí

/ Tomáš Weiss, studio Soundguru

Dvacet let píše o výtvarném umění. Podle vlastních slov se snaží navštívit každou výstavu v České republice – a když se mu to nepodaří, je nespokojený, že mu něco utíká. Nedávno mu vyšla kniha Umění, kterému nikdo nerozumí. Snaží se v ní přiblížit svět moderního výtvarného umění, tedy svět, který často lidí dráždí svými formami, provokacemi, fórky a záměrnou konfrontací s předchozí estetikou a společenskými předsudky. Jan H. Vitvar, šéf kulturní rubriky Respektu.

Další články

Rádio Kosmas

Megafon - podcast Kosmasu s překladatelkou Alicí Flemrovou o Sorrentinovi

Původně měla být její kariéra asi malířská, ale okouzlila ji Itálie. Díky tomu se dnes mohou čeští čtenáři těšit z několika desítek překladů toho nejlepšího, co italská moderní literatura nabízí. I Geniální přítelkyni Elleny Ferranty má česky na svědomí. A také prózy filmového režiséra a scénáristy Paola Sorrentina. Za překlad jeho prozaické prvotiny Všichni mají pravdu dostala překladatelskou Jungmannovu cenu. Sorrentinovy knihy a filmy a překladatelka Alice Flemrové.
 | Tomáš Weiss, studio Soundguru
Rádio Kosmas

Na dotek - podcast Aktualne.cz, hostem Zdeněk Lukeš

S historikem architektury Zdeňkem Lukešem o workoholismu stavitele Osvalda Polívky, který Praze dal Obecní dům i Novou radnici. A také „bokovky“, o nichž se dlouho nevědělo. Víc v knize Skrytá krása detailu.
 | Petr Vizina, Aktualne.cz
Rádio Kosmas

Kolaps - podcast A2larmu s Danielou Tinkovou o její knize o osvícenství a sebevraždě

Sebevražda se postupně proměnila ze zločinu a hříchu v pouhou tragickou událost a jak tento spor ovlivňoval diskuse o hodnotách nastupující éry osvícenství. Vzniká moderní evropská společnost, moderní věda i stát a jeho instituce. Historička Daniela Tinková připravila k vydání svojí další knihu Bez zpěvu a bez zvonění - dekriminalizace sebevraždy mezi sekularizací a medikalizací v 17. až 19. století.