Národní divadlo a jeho parádní činoherní programy

/ tomáš weiss, vojtěch polák

Jsou lahůdky, o kterých se málo ví. Patří k nim rozhodně divadelní programy Národního divadla. Vycházejí už od začátku 90. let minulého století a nejsou jen na jedno použití. Pravidelně se v nich totiž, kromě informací o inscenaci hry, objevuje i její celý text. Zájemci tak mají často unikátní možnost číst hru, která není jinak v češtině k mání. Dají se koupit nejen na představeních, ale i přes Kosmas.

Další články

TV Kosmas

Píše se o tom Husovi něco na gůglu?

Ó mistře Jene z Husi, jak se mi křesťanstvo hnusí...tak rýmuje český klasik Ivan Martin Jirous ve svých Labutích písních. Jenže co takový veršík řekne dnešnímu teenegerovi? Jirous nic, Labutí písně nic, křesťanstvo nic, Hus nic...tak snad to "hnusit" by mohlo být jakž takž pochopitelné. I proto vyšla v letošním husovském roku kniha H.U.S. (Hus úplně světovej). Aby si už nepletli Husa s Husákem!
 | tomáš weiss, vojtěch polák
TV Kosmas

Ufon je tedy Prot každopádně...

Možná si na ten okouzlující, dokonale mystifikační film, vzpomenete. Něco mezi sci-fi a psychologickým dramatem. Kevin Spacey jako mimozemšťan nebo duševně porouchaný chlápek a jeho psycholog Jeff Bridges.
 | Tomáš Weiss
TV Kosmas

Volvox Globator, založeno 1990

Volvox Globator je česká nakladatelská legenda. Mezi vydávání časopisu Plivník a biografií ZZ Top z letošního roku, leží víc než 1000 knižních titulů. Byly roky, kdy jich Vít Houška a spol. dělali i 150 ročně. A rozptyl byl časem hodně široký: Dahl, Tomáš Akvinský, kabala, erotický komiks, encyklopedie piva, zenová meditace, zombie, Raymond Carver....