Filmový dokument o Filipu Topolovi

/ Tomáš Weiss

Film Václava Kučery Takovej barevnej vocas letící komety připomene Filipa Topola. Dokumentární snímek, který vstoupí do tuzemských kin 24. září, vypráví o skladateli, textaři, klavíristovi a zpěvákovi skupiny Psí vojáci, jehož tvorba zasáhla tři generace.

Snímek odkrývá, jak se v jeho životním osudu a postojích odrážela doba před i po sametové revoluci, jeho posedlost hudbou a láska k Mozartovi, ale také jeho závažná nemoc. Celým filmem prostupují písně, které sám autor označoval za formu svých deníků, a jeho povídky, doplněné postřehy a vzpomínkami jeho životních souputníků a přátel. V neposlední řadě obsahuje záznamy rozhovorů s hlavním protagonistou v unikátních archivech, z nichž mnohé dosud nebyly publikovány.

Další články

TV Kosmas

John Luther není žádný rada Vacátko

Neil Cross je tvůrcem a výhradním autorem seriálu Luther, za který byl dvakrát nominován na prestižní ocenění Emmy Awards za nejlepší scénář a byl vysílán ve více jak 160 zemích světa. Je také hlavním scénáristou špionážního seriálu BBC Spooks šesté a sedmé série, dvou epizod Pána času (Doctor Who), Crossbones - akčního dobrodružného seriálu pro NBC s Johnem Malkovichem v hlavní roli. V roce 2011 jej magazín Variety zařadil na prestižní seznam deseti nejlepších scénáristů.
 | Tomáš Weiss
TV Kosmas

Děda byl ta správná část světa, Husák ne-Husák

"Jmenuji se Patrick Zandl a žádná z věcí, které jsem udělal, není ta, která by vešla do velké historie a za které by se stavěl pomník a na domy se tesaly vzpomínkové desky. Jenže jak říkával děda: kdyby Bůh chtěl, aby se o lopatu dalo opírat, udělal by na konci polštář. A to je moudro, jehož jsem se snažil držet. Vždycky, když se něco dělo, být aktivní součástí, nebýt mlčící většinou, za kterou se vyjadřuje někdo jiný, za kterou něco dělá někdo jiný." Patrick Zandl, Husákův děda
 | Tomáš Weiss
TV Kosmas

Místo naříkání na okurkovou sezónu monstr akce - Měsíc autorského čtení

Už po šestnácté se letos parta kolem nakladatelství Větrné mlýny pustila do Měsíce autorského čtení. V letní mrtvé sezóně propaguje tak literaturu, spisovatele a knihy obecně vlastně za nás za všechny, co se okolo knih motáme. Akce se postupem času roztáhla z Brna až do Ostravy, Wroclawi, Košic a letos i Lvova (Ukrajina je hlavním hostem akce). Víc o programu a záznamy čtení na www.autorskecteni.cz