Velký knižní čtvrtek, jaro 2018: Gene Deitch - Z lásky k Praze

/ tomáš weiss, vojtěch polák

Americký režisér animovaných filmů a držitel Oscara Gene Deitch se v roce 1960 objevil v Praze. V komunistickém ČSSR měl vyrábět ve studiu Bratři v triku animované filmy pro Ameriku. Možná to měl jen nějak zařídit, rozběhnout a zase odjet. Jenže animátorka Zdenka se stala jeho lásku a manželkou a z krátké pracovní cesty bylo skoro šedesát let. O těch letech teď v českém překladu vychází jeho kniha Z lásky k Praze.

Další články

TV Kosmas

Velký knižní čtvrtek, jaro 2018: Gene Deitch - Z lásky k Praze

Americký režisér animovaných filmů prožil skoro šedesát let svého života u nás - nejprve v ČSSR, pak v ČSFR, nakonec v dnešní ČR. Bylo to kvůli animovanému filmu a kvůli lásce - své ženě Zdence, kterou našel v roce 1960 ve známé animátorské skupině Bratři v triku. Kniha o životě "tichého Američana v Praze" vychází právě česky s názvem Z lásky k Praze.
 | tomáš weiss, vojtěch polák
TV Kosmas

Velký knižní čtvrtek, jaro 2018: Václava Jandečková - Falešné hranice

Autorka na deseti osobitých příkladech vypráví příběh účastníků i zákulisí zákeřných zločinů, které spočívaly v organizování pastí pro předem vytipované oběti, vyprovokované k útěku z Československa. Státní bezpečnost vymyslela akci „Kámen“, aby mohla vyslýchat vyhlédnuté osoby na falešných německých celnicích v domnělých úřadovnách americké vojenské kontrarozvědky.
 | Tomáš Weiss
TV Kosmas

Velký knižní čtvrtek, jaro 2018: Lukáš Kuta - Pecková: Dítě štěstěny

O tom, co to obnáší, „být částečkou geniální hudby“, o sólovém zpěvu jako toreadorství, o pozici klasické hudby v době vycizelovaných hudebních nahrávek, o velkém životním štěstí i o držkopádech je niterný a vzácně kompaktní knižní rozhovor Dagmar Peckové s houslistou, skladatelem a hudebním publicistou Lukášem Kutou.