Nová kniha Ivony Březinové o mládí, handicapu a lidech okolo

/ Tomáš Weiss

Všechno v nové knize Ivony Březinové www.bez- bot.cz začíná jako děsivé snové drama vážně zraněného mladého lyžaře Bena Brauna. Svět je pro něj najednou cizí, k realitě nelze dohlédnout, ze všeho vnímá pouze náznaky. Probuzení je ale ještě horší – Ben se musí vyrovnat s faktem, že přišel o obě nohy. Končí tím jeho život? Co bude dál?

Není a nebude to lehké, i když mu pomáhá nemocniční personál, rodiče, sestra a kamarádi z lyžařského oddílu – rozpačitý Oskar a sympaticky jedovatá Mikina. Vždyť ani oni to nemají snadné – nevědí, jak se chovat? O čem mohou mluvit a o čem raději ne?

Ben navíc začíná tušit, že cosi zůstalo zamlčeno. Má to snad něco společného s Dankou, s dívkou, na níž myslí? Záhada téměř detektivní… Vzpruhou pro Bena je jeho spolupacient Emil, který je na tom snad ještě hůře. Ale nevzdává se. Vzájemné přátelství pomáhá oběma. Své bolesti dokážou oba kluci s chutí léčit humorem – vtipem někdy infantilním, jindy cynicky drsným, ale vždy obrozujícím.

No ano, nakonec všechno dobře dopadne. Ale… pohádka to není.

Kniha www.bez-bot.cz je primárně určena pro teenagery. Je psána vtipným jazykem, bez jakéhokoliv moralizování a zbytečného sentimentu. Střízlivě a úderně. Vtáhne proto do děje velmi lehce i dospělé, neboť i jich se Benův příběh týká – je nadčasový.

Velmi cenná je skutečnost, že autorka v textu zcela nenápadně a přirozeně předkládá i jakýsi základní, zhuštěný „manuál“ k problematice tělesného postižení. Manuál jak pro handicapované, tak pro lidi v jejich okolí.

Rukopis knihy byl konzultován s handicapovanými sportovci a s mnoha odborníky na danou problematiku.

Kniha je výsledkem spojení Ivony Březinové, autorky a uznávané spisovatelky literatury pro děti a mládež, Nadačního fondu Emil a nakladatelství Cattacan. Část výtěžku z prodeje bude také použita prostřednictvím nadace na konkrétní pomoc pro handicapované sportovce.

 

Další články

TV Kosmas

Detektivka a hebrejština jdou dohromady

Autoři píšící hebrejsky si často stěžují, že je to jazyk pro beletrii nevhodný, protože má omezenou slovní zásobu. Izraelský autor Dror Mišani měl sice stejný pocit, ale nakonec tenhle jazykový handicap dokázal překonat a zrodily se úspěšné detektivky. Autor byl hostem letošního Světa knihy.
 | tomáš weiss, vojtěch polák
TV Kosmas

Raketa - dětský časopis bez reklam a dalších blbostí

RAKETA je časopis pro děti zhruba 5-10 let staré, ale hravost není věkově omezena, tedy najdou se i mladší a starší odběratelé. Na 48 stránkách najdete příběhy, komiksy, zábavné hry, úkoly, tvoření, vaření, básničky i různé zajímavosti vždy na jedno konkrétní téma. Unikátní je v tom, že neobsahuje žádnou reklamu. Celý obsah je věnovaný dětem. Veliký důraz je kladen na vizuální stránku. Právě vychází už 15. číslo - tentokrát detektivní. A také knižní výběr, Best of Raketa z předchozích čísel.
 | Tomáš Weiss
TV Kosmas

Fuck of system a černý humor - skvělý film Martina McDonagha

Mildred Haynesové (Frances McDormand) zavraždili dceru. A protože se vyšetřování už několik měsíců bezvýsledně vleče, rozhodne se jednat. U vjezdu do města vylepí na tři billboardy velmi kontroverzní vzkazy adresované váženému šéfovi místní policie (Woody Harrelson). Tímto nezvyklým činem začíná bitva mezi Mildred a zástupci zákona.