Bublajz přechází v Mardošu a zase zpět - Tatalog

/ Tomáš Weiss

Výstava ke 30. letům existence skupiny Tatabojs už v pražském DOXu skončila, ale její určitým prodloužením je Tatalog - čili její knižní katalog. Skvěle graficky " ala Kmeny" vypravená kniha budí pozornost za výlohami knihkupectví - když jdete okolo, mění se na její obálce Cais v Huňáta, takže nejeden chodec se vrací a znovu zkouší, jestli viděl dobře.

Na Hithitu vybírala kapela na Tatatolg od lidí peníze. A doprovodila sbírku těmito texty:

Jsme "nejmladší třicet let stará kapela". To je slogan, který obměňujeme víceméně při každém našem výročí. Jestli je tomu skutečně tak nemáme vlastně nijak potvrzené, ale nikdo se zatím neozval, tak to používáme dál. Když se blížilo naše loňské kulaté výročí, přemýšleli jsme, jak s ním naložit. Řekli jsme si, že by to chtělo něco neobvyklého, třeba výstavu... Skok do roku 2019: Výstava v DOX běží, těší se slušnému zájmu a my z toho máme radost. Už od počátku jsme ale nechtěli, aby všechna práce a nápady, které jsme do instalace vložili po jejím skončení jen tak vyšuměly. Chtěli jsme část její esence uchovat. Jako se k výstavám dělává katalog, tak se zrodil TATALOG! Respektive, stále se rodí.

Chceme vytvořit vizuálně atraktivní publikaci, vycházející z výstavy TATA 30JS. Zachytit v ní třicet let naší dosavadní existence. Bohatou na texty, ale s hlavním těžištěm v jakési "vizuální historii". Bude zahrnovat výpravné koncertní scény, jejichž autorem je Milan Cais, obaly alb či snímky našeho dvorního fotografa Salima Issy. Bude v ní ale i spousta archivních materiálů, na které se na vlastní výstavě nedostalo. Novinové výstřižky, smlouvy, vzkazy od…

Sbírka dopadla velkeúspěšně, přestože si nakonec nikdo nepořídil ani první a prokoplý Tatabojs velký buben za 250.000, ani za 100.000 beatový bytový koncert skupiny pro 15 lidí.

 

Tatalog

950

Další články

TV Kosmas

Na Netlixu běží The Dirt, zfilmovaný příběh glam-metalových Mötley Crüe

Nesourodá banda - to není špatný název pro metalově-rokenrolovou kapelu. Tahle vznikla v roce 1981 a v době artrockových koncertů naklusala na pódia s energií punku, se sexem a druxem rokenrolu, s vizáží někde mezi desperáty a cirkusáky a s melodiemi a slogany písní, které si určitá část metalového publika silně oblíbila. Teď o nich běží hraný film, inspirovaný jejich knižními vzpomínkami.
 | Tomáš Weiss
TV Kosmas

Litera 2019 za překlad: Jarka Vrbová za Knihu o moři Mortena A. Strøksnese

Kniha o moři propojuje příběh dvou přátel, kteří se rozhodnou chytnout mýty opředeného žraloka grónského, a esej o moři, jeho dějinách a vztahu k civilizaci i literatuře. Čeští čtenáři si román Mortena A. Strøksnese mohli přečíst díky překladu Jarky Vrbové. Mimo jiné za to, jak se popasovala s norským námořnickým a rybářským slangem, je nominována na cenu Magnesia Litera za překladovou knihu.
 | Litera
TV Kosmas

Nominace na Literu za prózu 2019: Pavla Horáková - Teorie podivnosti

Vypravěčka a mluvčí autorčiných postřehů Ada Sabová působí jako vědkyně v Ústavu mezioborových studií člověka. Pracuje na vědecké práci, v níž zkoumá teorii "vzájemné vizuální kompatibility" - teprve postupně se dozvídáme, že autorka má neobyčejný talentem vytvářet teorii všeho. Příběh slouží jako platforma pro analýzu postřehů a rozvíjení úvah městské intelektuálky. V jistém smyslu tedy Horáková napsala esejistickou knihu o povaze člověka a jeho vztahu ke světu.