Velký knižní čtvrtek - jaro 2020: Ondřej Štindl: Až se ti zatočí hlava

/ tomáš weiss, vojtěch polák

Prozaik, novinář a filmový scenárista Ondřej Štindl (1966) představuje v rámci Velkého knižního čtvrtku jaro 2020 svoji novou knihu Až se ti zatočí hlava. V příběhu existuje jistota trapnosti a jen vzdálená možnost katarze. Štindl příběh antihrdiny zachycuje s intenzitou a hodně zblízka; v Johanových výlevech nechává zaznívat deformované echo základních životních otázek, které ovšem ani v pokřivené podobě neztrácejí vážnost a význam.

Další články

TV Kosmas

Velký knižní čtvrtek - jaro 2020 - Martin Reiner (ed.) - Krvavý Bronx

Krvavý Bronx jsou napínavé povídky o brněnské čtvrti, která se kdysi jmenovala Cejl, ale dnes se jí neřekne jinak než Bronx. Autory povídek, vzniklých na základě soudniček z konce 19. století, jsou Irena Dousková, Kateřina Tučková, Ludvík Němec, Alena Mornštajnová, Bianca Bellová, Martin Reiner, Michal Konečný, Štěpán Kučera, Dora Kaprálová, Michal Sýkora, Petra Dvořáková, Jan Němec, Petr Stančík, Ondřej Hübl, Václav Kahuda či Petra Soukupová. Editorem byl Martin Reiner.
 | tomáš weiss, vojtěch polák
TV Kosmas

S Petrem Onuferem o dalších svazcích edice Specula čili o Flannery O ´Connorové a T. S. Eliotovi

Jak říká redaktor a překladatel Petr Onufer: každé pořádné nakladatelství by mělo mít jednu esejistickou a literárně vědou edici. V Argu ji mají a nazvali ji Specula. Po Haroldu Bloomovi a Martinu Hilském teď vyšly najednou dva svazky: Tajemství a mravy Flannery O´Connorové a Křesťan - kritik - básník T. S. Eliota.
 | tomáš weiss, vojtěch polák
TV Kosmas

Anastáz Opasek a Opus bonum v knize Petra Placáka

Petr Placák představil v Knihovně Václava Havla knihu Křesťanský zápas o českou věc – Působení opata Opaska a organizace Opus bonum v čs. exilu, věnovanou jedné z nejpozoruhodnějších protikomunistických iniciativ, které se podařilo na katolické půdě spojit v odporu proti normalizačnímu režimu nejrůznější proudy exilu. Hosté při křtu byli: spisovatel Ivan Binar, Dana Němcová, Dáša Vokatá, vídeňský hostinský Jiří Chmel a Martin Schulz.