Česi, čítajte, poslúchajte...

/ Tomáš Weiss

Češi dnes slovensky většinou nečtou. V nakladatelství Větrné mlýny tak před pár lety založili edici Česi, čítajte! Tam vychází současná slovenská próza v českých překladech. Začal také Měsíc autorského čtení, festival, kde je letos čestným hostem Slovensko. Vystoupí i Jakub Erik Groch, básník, který byl nedávným hostem pražské kavárny Fra a jejího básnického programu.

22. ročník festivalu MAČ probíhá v době od 1. července do 2. srpna v Brně, Ostravě, Bratislavě a Lvově. Představí se osobnosti česko-slovenské literatury, např. Jana Beňová, Ivana Gibová, Jan Novák, Mária Ferenčuhová, Petra Soukupová, Agda Bavi Pain, Etela Farkašová, Bianca Bellová, Daniel Hradecký, a také třeba Vladimír Merta nebo Oldřich Janota. A další a další ‒ na šedesát literátů.

CELÝ PROGRAM TADY

 

Další články

TV Kosmas

Grafický román o životě ušatého torpéda

Byl bezpochyby naším nejlepším dětským hercem a určitě také jedním z nejoblíbenějších. Ušaté torpédo Tomáš Holý, který se stal hvězdou doslova ze dne na den, zůstane navždy zapsaný v našich srdcích jako kluk z televizních komedií, které milují diváci napříč všemi generacemi. Osud mu bohužel dopřál jen velmi krátký život. Text jeho kamaráda a životopisce Oty Karse převedla do komiksu kreslířka Kristýna Plíhalová.
 | nakl. Argo
TV Kosmas

Co je NĚFO? - Dalšího Walliamse načetl samozřejmě Jiří Lábus

Další zábavný, poněkud tajuplný příběh o neuvěřitelně laskavých rodičích a jejich děsivě příšerné dceři napsal David Walliams a načetl ten nejpovolanější - Jiří Lábus.
 | nakl. Tympanum
TV Kosmas

Ja-Ma recenzuje Zlatý kompas

O knihách se na youtube kanálech mluví dost a dost. Ale často se víc hýká, než informuje. Honzův přístup je ale solidní, stejně jako jeho knižní výběr. Tentokrát se ve svém Dočteno podělil o svůj pohled na Zlatý kompas Philipa Pullmana a vlastně tak trochu i na celou trilogii Jeho temné esence.