Tonda Maděra vs. zdivočelá země

/ Tomáš Weiss

K otázkám na Tondu Maděru, hlavního hrdinu své Zdivočelé země, říkal spisovatel a politický vězeň Jiří Stránský (1931 - 2019) zhruba toto: Maděra nejsem já, má svůj skutečný předobraz, jemuž jsem kdysi slíbil, že jeho totožnost nikdy neprozradím. A jestli se časem měnil? Neměnil, měnila se doba a on na to musel nějak reagovat. Často bolavě.

Další články

TV Kosmas

Marco Jussiho Adler-Olsena zfilmován

Čtrnáctiletého Marca dopadne policie na dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního úředníka obviněného ze sexuálního zneužívání? A proč odmítá vypovídat a prchá před gangem zabijáka Zoly (Zdeněk Godla)? Oddělení Q, série dánských detektivních thrillerů podle bestsellerů Jussiho Adler-Olsena, přichází s novým filmovým pokračováním. Rozplétání případu utajené dávné vraždy, jejíž stopy sahá až do České republiky.
 | Aerofilms
TV Kosmas

Daniel Hradecký na Měsíci autorského čtení 2021

Narozen 1973 v Mostě. Absolvoval gymnázium v Litvínově. V letech 1994–2007 pracoval jako archivář Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech. Píše poezii (Muž v průlomu, 2004; V cirkuse Calvaria, 2009; 64, 2013; Přibližování dřeva, 2019; XXX/Jezero, 2020) a prózu (Trosky jednoho deníku, 2016; Tři kapitoly, 2020).
 | Větrné mlýny
TV Kosmas

Jan Novák čte na Měsíci autorského čtení 2021 z rukopisu Těžký prachy

Nová kniha Jana Nováka by měla vyjít příští rok v Argu. Text by už rozepsaný před prvním dílem biografie Milana Kundery. Jan Novák se ho podle vlastních slov rozhodl dokončit předtím, než se zase na několik let bude věnovat Kunderovu životu ve Francii. Těžký prachy jsou zase Novákovou autobiografií a popisují část jeho amerického života.