Další kniha autora Dámského gambitu: Muž, který spadl na Zemi

/ Tomáš Weiss

Muž, který spadl na Zemi je příběhem Thomase Newtona, mimozemského návštěvníka, jenž byl v lidské podobě vyslán na naši planetu, aby zachránil svůj umírající lid. Jako osamělý a křehký cizinec podléhá navzdory svému nadřazenému rozumu plíživým svodům lidské společnosti. Ve filmové adaptaci ho hrál David Bowie.

Příběh výjimečnými schopnostmi nadaného mimozemšťana, jenž v lidské podobě zkoumá možnosti, jak lze naši planetu kolonizovat. Má totiž jednu velkou přednost z větší části ji pokrývá voda; na mimozemšťanově domovské planetě se totiž potýkají se zničujícím suchem a vedrem. Kromě toto, že se po celý film nikdy neusměje, není na něm nic podezřelého, dokonce se zamiluje, ale přesto je od počátku kýmsi sledován. Svou misi však nedokončí, po sérii drastických zážitků končí jako zničený alkoholik bez vlastní vůle... Ač tento snímek spadá žánrově mezi sci-fi, výrazně omezuje jakékoli spektakulární prvky a soustřeďuje se na pobyt záhadného cizince na Zemi, na jeho přítomnost mezi lidskou populací. Hrdina rezignovaně říká, že se jednání lidí nediví; ani na jeho planetě by se k cizinci odjinud nechovali jinak, natož lépe. 

Další články

TV Kosmas

Zátopek film, Zátopek komiks

Filmový režisér a producent. David Ondříček byl hostem pořadu ČRo Osobnosti Plus Barbory Tachecí. Jeho film Zátopek bude mít konečně premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech 2021. Jaký je Ondříčkův pohled na slavného běžce, který podle některých historiků mimo závodní dráhu mnohokrát selhal?
 | Český rozhlas
TV Kosmas

Liščí oči Petry Hůlové

Prozaička Petra Hůlová zatím svoje psaní zaměřovala na dospělé. Teď vyjde její první kniha pro děti. Dostala název Liščí oči. Eda a Zuzka se v ní propadnou tunelem času z koupelny do srpna 1968. Vychází s ilustracemi kreslíře Nikkarina.
 | nakl. Argo
TV Kosmas

Ždímáme ze včel necitlivě med a pak se divíme, že jsou nemocné

Že je lepší, když domácí zvířata mohou volně pobíhat a žít co možná nejnormálněji - to už jsme tak nějak pochopili. Ano, maso bude dražší, stejně tak vejce nebo mléko. Stále populárnější včelaření si ale taky zaslouží zamyšlení. Nejsou náhodou ty naše hranaté úly, plné hranatých nástavků, ze kterých vezmeme včelám med a nahradíme ho cukrem, něčím pro včely nepřirozeným a nepříjemným? A jak by to tedy šlo jinak? Dá se včelařit s respektem ke včelám?