Mechanický pomeranč - Pokorný Vypravěč a jeho chorošný literární supernásilí

/ Tomáš Weiss

V roce 1962 vydal britský spisovatel a hudební skladatel Anthony Burgess (1917 - 1993) svůj nejznámější literární text - Mechanický pomeranč. V roce 1971 podle něj natočil Stanley Kubrick svůj asi nejprovokativnější film. Audio podobu, vycházející pochopitelně z kongeniálního českého překladu Ladislava Šenkyříka, načetl David Novotný.

Co teda jako bude, he? Zagejmujeme si trochu? Tohle bude opravdický, pořádný, najf, čejn, rejzr, žádný pěsti a boty. Chorošný supernásilí. Špatnost je tím, čím jsme vy i já odinočkový, a tuhle naši podstatu stvořil Bůh. Myslím to teď, bratři, naprosto vážně. To, co dělám, dělám proto, že se mi to líbí.

Kultovní antiutopický sci-fi román Anthonyho Burgesse z roku 1962 přináší obraz duchovně vyprázdněné společnosti, kde na jedné straně řádí násilnické gangy v ulicích a na straně druhé se formují šiky mocichtivé vlády i opozice. Společnost sevřena v kleštích dvojí psychopatie, tak si Burgess představoval nepříliš vzdálenou tehdejší budoucnost roku 1982. Tento časový horizont jsme překonali bezmála o dalších čtyřicet let. Do jaké míry je vzdálena autorova představa naší realitě? Zločin, trest a… Co teda jako bude, he?

Další články

TV Kosmas

Audio podoba Cestou špendlíků nebo jehel

Chtějí Ladovskou vesnici a dostanou tu Erbenovu. Z Prahy do Podlesí se stěhují manželé se svým mentálně postiženým synem a netuší, co všechno tím spustí. Jednoho dne chlapec zmizí. Podivné události vyvrcholí třetí den poté, kdy se před jejich chalupou shromáždí všichni vesničané ve slavnostních úborech. Je to hra ve folklorním duchu, nebo jim všem jde o život? Audio podobu knihy Zuzany Říhové načetla Jana Štvrtecká. Kniha je nominována na Literu 2022 za prózu.
 | nakl. Tympanum
TV Kosmas

Setkání s autory Velkého knižního čtvrtku - 24.3. - Praha, Knihovna Václava Havla

Své knihy jarního 21. pokračování Velkého knižního čtvrtku uvedou osobně spisovatelé Bianca Bellová, Karin Lednická, Barbora Englischová, Ondřej Hübl, Dalibor Vácha, Petr Michálek, Ester a Milan Staří a skrz zaslané video i Jean-Michel Guenassia. Autoři David Attenborough, Michio Kaku, Naomi Woodová a Neil Gaiman budou představeni svými překladateli nebo redaktory. Streamovaným pořadem provází Petr Vizina
 | Knihovna VH
TV Kosmas

Miguel Bonnefoy o své knize Dědictví

"Chci ve své knize ukázat, že Latinská Amerika je kontinent-svět, kontinent-atlas, odvážný a úctyhodný kontinent. Ať už jde o Venezuelu z matčiny strany, nebo o Chile ze strany otcovy, je mým literárním úkolem svým vyprávěním nabídnout jiný, od klišé a banalit očištěný pohled na zemi, která vyrůstá z krásy, síly, vkusu a ušlechtilosti svých lidí." Miguel Bonnefoy