Je nevyhnutelné mít „naději na naději“
/ Dominikánská 8, nakl. Triáda
Józef Tischner (1931–2000), kněz a filosof, představuje výraznou postavu polského myšlení, jeho vliv však překračuje hranice Polska. Vyšel z fenomenologické škol Romana Ingardena, od 70. let minulého století byl výraznou postavou disentu, stal se prvním kaplanem hnutí Solidarność. Po pádu komunismu zdůrazňoval význam etiky v nově kapitalistických společnostech.
Tischnerova abeceda
137 Kč
Tischnerova abeceda
249 Kč
Další články
PJTB podcast: Obrozenecký western ze Slovenska - Juraj Červenák
Proč jsou knihy Juraje Červenáka, obzvlášť ty ze série Stein-Barbarič-Jaroš, bestsellery? A dosahuje kvalit rudolfinských detektivek i novinka Zakletý klášter, startující sérii Šarkanovy poklady?
Výpravy Jiřího Peňáse: Novohradské hory pohledem Josefa Kroutvora
Do třetího dílu Výprav Jiří Peňás přivedl vzácného hosta, Josefa Kroutvora, historika umění, esejistu, básníka a také poutníka. Josef Kroutvor mluví o svých osudových horách, o Šumavě, a hlavně o Novohradských horách, o tam skrytém koutu země, kterým Šumava končí, nebo začíná. Jak se tam dostal, jak na něj ta láska padla, co je na nich nejpůvabnější a nejdojemnější. Mluví ale i o jejich poválečném poničení, o rozdílu mezi divočinou a zdivočelostí.
Pakárna zůstane pakárnou aneb povinná vojenská služba v ČSSR
Není úplně dobré začínat vojenskou přípravu na vysoké škole v době normalizace otázkou, proč máme v zemi dvě armády – československou a sovětskou, když by bohatě stačila jedna –československá. Náčelník vojenské katedry pak pochopitelně udělá vše pro to, aby se důstojnická kariéra takového odvážlivce přibrzdila a ten si bez frček užil dvouleté vojny se vším všudy. A nejlépe v Popradu.