Josef Fulka (* 1976) vystudoval filozofii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, v roce 2003 ukončil doktorské studium. Zabývá se současnou filozofií a literární vědou. Překládá z francouzštiny (L. Althusser, R. Barthes, R. Barbaras, H. Bergson, G. Deleuze, M. Foucault, J. Kristeva a další). Je autorem mnoha odborných článků a recenzí,...
Lévi-Strauss a hudba, Nattiezova studie z roku 2008, představuje jednak souhrnný pohled na problematiku hudby v Lévi-Straussove díle, ale zároveň se na tomto muzikologickém pozadí kriticky vyrovnává s lévi-straussovskou antropologií jako takovou.
Chionova kniha otevírá v oblasti filmových studií novou oblast: jestliže filmová teorie nahlíží svůj předmět zpravidla z hlediska vizuality, Chion situuje výchozí bod svých analýz do zvukového aspektu filmu.
S knihou Násilí a civilita má český čtenář možnost poprvé se seznámit s myšlením Étienna Balibara, jednoho z nejvýznamnějších politických filosofů současnosti.
Francouzská epistemologie představuje v rámci filosofie vědy zcela svébytnou myšlenkovou linii, k jejímž nejvýznamnějším autorům náleží Gaston Bachelard se svou teorií epistemologických zlomů, Georges Canguilhem se svými dějinami vědeckých pojm, ...
Pohyb existence je soubor šesti esejů publikovaných při různých příležitostech a věnovaných nejrůznějším tématům, tvoří jakýsi most mezi Patočkovou filosofií a Barbarasovým vlastním fenomenologickým projektem.
Roland Barthes o Rolandu Barthesovi je klíčovou prací Barthesova středního období. Sestává se ze sledu stylizovaných biografických fragmentů, ve kterých se úvahy o vlastní subjektivitě a tělesnosti prolínají s teoretickým myšlením.
Kniha Objevování existence s Husserlem a Heideggerem(1967) obsahuje soubor textů, které Emmanuel Levinas – jedna z klíčových postav filosofie dvacátého století – věnoval myšlení zakladatelů fenomenologie.
Studie Harlana Lanea představuje komplexní (lingvistický, antropologický, historický) pohled na reprezentaci neslyšící komunity, otázku znakového jazyka a vzdělávání neslyšících.
Text publikace tvoří tři přednášky, které francouzský lingvista, filozof, etnolog a antropolog Claude Lévi-Strauss proslovil při své čtvrté návštěvě Japonska na jaře roku 1986 v Tokiu.
Teprve podruhé se českému čtenáři v ucelenější podobě představuje myšlení Georgese Didi-Hubermana, filozofa, historika umění a teoretika obrazu působícího na École des Hautes études en sciences sociales v Paříži.
Alain Badiou objevuje zakladatele emancipačního evropského univerzalismu. V jeho podání se ze sv. Pavla stává navýsost aktuální postava, která přináší univerzalitu, jež může sloužit jako hráz proti dnešní záplavě partikularismů .
Polyfonie představuje analýzu různých zkušeností symbolizace: dětská řeč, adolescence, ženství ... Sborník vychází u příležitosti udílení ceny Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97.
Společnost spektáklu (1967) je Debordovou nejzávažnější teoretickou prací a její myšlenky našly v roce 1968 rozsáhlou odezvu mezi revoltujícími francouzskými studenty.
Studie Raymond Roussel je jediná Foucaultova kniha věnovaná jedné konkrétní osobnosti. Nejde zde jen o důkladný rozbor díla jedné z nejzajímavějších postav francouzské literatury, ale také o vybudování teorie vztahu mezi subjektem, řečí a světem.