Když se někdo ponoří do černého kontinentu a vrátí se domů, často ho postihne nekonečná touha se tam vrátit“ — a Čechoameričan Jarda Cervenka tuto touhu promítl do svých afrických povídek.
V brilantním románu G. vypráví John Berger příběh mladého Angličana, syna Američanky a Itala, který na bouřlivém konci devatenáctého a začátku válečného a revolučního dvacátého století v Evropě zasvětil život metodickému dobývání žen.
Kniha je jedinečným příkladem fascinující Mailerovy schopnosti experimentovat se žánrem románu. Autor v ní literárně zpracovává velkou historickou událost – protestní pochod na Pentagon v říjnu 1967 v rámci kampaně proti válce ve Vietnamu.
„Špionážní román, který ze všech ostatních špionážních románů dělá trpaslíky,“ napsal americký recenzent, a je nutno dodat, že zdaleka ne pouze svým rozsahem, ale filozofickým a ideologickým vhledem do zpravodajské džungle studené války.
Americká společnost se ve druhé půli 20. století ocitá na samém pokraji katastrofy, hrozí jí občanská válka…Všudypřítomným sociálním úpadkem nás provází psychiatr Thomas More (44 let), který je sice „špatný katolík“ a více než cokoli jiného má rád ženy..
V tomto napínavém románu se nic netušící muž snaží pomoci mladé ženě s pocuchanými nervy a zjistí, že se nechal zatáhnout do boje o holý život se smrtelně nebezpečným protivníkem – a pak dalším a dalším a dalším.
Druhá kniha tzv. ´bowmanovské trilogie´. Její děj se odehrává na pozadí doruda rozpálené novomexické krajiny a tradičních hodnot jejích původních obyvatel, Navahů.