Přední odborník na dějiny střední Evropy v této práci přibližuje polsko-sovětskou válku z let 1919-1920, která je dodnes opomíjenou dějinnou událostí. Přitom v ní šlo o hodně: byl to první pokus říše Sovětů přenést revoluci do celé západní Evropy.
Hlavním objektem zájmu této zevrubné práce jsou dějiny Vratislavi. Hlavní město Slezska, ve kterém se mísilo množství národností a kultur, však autorům slouží jako mikrokosmos střední Evropy a kniha je tak portrétem celého tohoto regionu.
Známý britský historik zachytil ve své objemné knize jednu z nejdramatičtějších a zároveň nejspornějších kapitol druhé světové války: varšavské povstání v roce 1944. Součástí knihy jsou svědectví účastníků povstání i jiných pamětníků.
Britský historik zvolil ve své práci o dějinách Polska netradiční přístup - jeho výklad začíná po roce 1945 a noří se pak stále hlouběji do dějin ve snaze ozřejmit, jak se minulost promítá do polské současnosti.
Rozsáhlá syntetická práce profesora historie Londýnské univerzity mapující dějiny Evropy od prehistorických počátků až po pád komunismu na počátku 90. let minulého století.