Jak se výstavy výtvarného umění promítají do jeho psaných dějin? A jak by vypadaly dějiny českého umění druhé poloviny 20. století, pokud bychom se na ně dívali právě z tohoto pohledu?
Druhý díl osobité reprezentativní publikace Jiří Příhoda 25|25 představuje autorovy práce z let 2000–2019, které sám pojmenovává „za sochou – před architekturou“.
Jiří Příhoda patří ke generaci nastupující v devadesátých letech, kdy v zahraničí vzrostl zájem o mladé české umění. Jeho práce se tak v průběhu let staly samozřejmou součástí řady významných mezinárodních projektů.
Kniha zahrnuje šestnáct let Domu umění České Budějovice, který se pod vedením kurátora Michala Škody stal jednou z nejprestižnějších institucí pro vystavování současného umění a architektury v České republice.
Tento katalog je jakýmsi průřezem tvorby z průběhu let 2009 - 2013 Škoda se věnuje především otázkám hledání řádu a harmonie v každodenním životě. Jeho tvorba se dotýká především vnímání a vztahu k prostoru, kde hraje základní roli člověk.
Antologie jako svého druhu konstruovaná historie českého výtvarného umění se soustřeďuje na formativní momenty a procesy nedávné doby. Oblast výtvarného umění dále rámují studie z filozofie, sociologie, historie a politologie.