V každé ze šesti povídek se setkáváme s jednou postavou, pokaždé jinak sužovanou společenskými neduhy moderního světa. Protagonisté čelí absurditě jejich matoucích, osamělých životů, aniž nalézají správné odpovědi na otázky po smyslu života.
Román o nenaplněných snech, outsiderství, beznaději a bezmoci, ale také o lásce a přátelství. Serjoža, středoškolák, syn obyčejné ženské a alkoholického darmošlapa, má od dětství velký sen – chtěl by se stát kosmonautem.
Existenciální próza, jejímž leitmotivem je neschopnost člověka bez bezpečného zázemí v dětství vstoupit do přirozených vztahů se světem. Tato nedostatečnost se v průběhu textu nenápadně převrací v pocit vyvolenosti.
Román finské autorky, zasazený z velké části do
Československa čtyřicátých až počátku devadesátých
let 20. století, vedle ojedinělého čtenářského zážitku
nabízí českým čtenářům i určitý bonus v podobě
velmi neotřelého pohledu zvenčí na nás.
Román o hledání ztracené vlasti a marné snaze vrátit se do krajiny mládí. Hlavní hrdina přijíždí z dalekého exilu pohřbít otcovy ostatky do rodné země, která údajně získala znovu samostatnost. J
Coco se se svou matkou Elisabeth vídá jen sporadicky.
Jednoho dne se náhodou potkají na ulici, kde matka
dceři mezi řečí oznámí, že umírá. Coco cítí povinnost
se o ni postarat a nastěhuje se k ní.
Vynikající vyobrazení estetiky smrti, které ohlásilo nástup nového spisovatele schopného šokovat a rozvířit korejské literární vody. Bujná a ničím neomezovaná představivost se otevřeným a syrovým způsobem dotýká ožehavých a tabuizovaných témat.
Někteří lidé svůj stín překročit nemohou, brání jim v tom osud. Román líčí skutečný životní příběh autorova otce a podává strhující svědectví o celoživotním boji s totalitním myšlením.
Román s prvky politického thrilleru, ožívají autorova tradiční témata: otázka emigrace a osobní angažovanosti, holocaust a policejní stát prolezlý korupcí, láska a smrt, prázdnota konzumní společnosti.
I Munjolův „Básník“ naplňuje očekávání téměř každého nadprůměrného čtenáře. Má děj, postavy, pohyb, je vtipný, kousavý, kultivovaný, nervní, intelektuální.
Kniha mladé polské autorky nám ukazuje temnou
stranu současné Varšavy. Potvory – to je určité
memento mori pro všechny, kdo se řídí přesvědčením,
že životní síla přemůže vidinu smrti.
Opakované setkání dvou významných osobností, strýce a synovce Čonga Tasana a Čonga Hasanga, tvoří rámec vrstevnatého románu dnes již zesnulé spisovatelky Han Musuk, zasazeného do období počátku 19. století.
Když se malá Lo poprvé setká s Lukasem, panuje
horké léto a blízko vesnice na jihu Švédska, kam se
s početnou rodinou přistěhovala ze severu, právě
vypukl požár.
Dobrodružný román je vyprávěný jedním mocným proudem slov, který čtenáře uchvátí a pronese od poloviny dvacátého století až do současnosti, z afrických pouští a asijských džunglí až na lyonské předměstí.
Román finské spisovatelky se odehrává na pozadí doznívající finské občanské války v roce 1918. "Bílý" voják eskortuje k soudu "rudou" zajatkyni, do vztahu, který mezi nimi vznikne, posléze vstoupí i soudce, jenž je zarputile mlčící ženou přitahován.
Soubor „povídek o dvou částech“, nazvaný Meruňková zavařenina. Jejich děj pokrývá téměř celé dvacáté století a zabývá se jak boji občanské či Velké vlastenecké války, tak kupříkladu i rozporuplným poválečným
osudem maršála Žukova.
Angie táhne na 27, a jelikož pořád není slavná jako Kurt Cobain, začne být nervózní a hledat cestu ku slávě. Debutový román slovenské autorky, žijící ve Finsku.