Julio Cortázar - Výherci

Výherci

Nakladatel:  Garamond 2007
Rozebráno
-10%
298 Kč
268 Kč
pohlídat

Anotace

V románu Výherci Cortázar skládá a zase rozhazuje a přeskupuje kamínky mozaiky tvořené osudy skupiny lidí, kteří se jakousi tajemnou náhodou (výhrou v poněkud podivné loterii) ocitli na palubě zaoceánské lodi, na níž mají absolvovat zábavnou výletní plavbu bez jasného cíle a trasy. Život na lodi se svévolnými příkazy a omezeními může připomenout...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(1x)

Vaše hodnocení
Cortázar přinesl úžasnou studii lidské psychiky, kterou sleduje během několika málo dní na podivné plavbě lodi Malcolm. Zatímco splétá dohromady osudy jednotlivých 'výherců', nechává hlavní postavy vyzrát, poznat vlastní já a případně se i změnit. Ačkoli sám autor v doslovu tvrdí, že příběh nebyl zamýšlen jako alegorie, absurdita bytí pod pasivní...
Více

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Cortázar není pro čtenáře-samičky

(...) Český čtenář teď s jeho alegorickými Výherci může zažít zhuštění světa na prostoru lodi, napětí, fantaskní výpady do jiných sfér, ale i tajemné prostupování lásek. A pokud není z druhu čtenáře samičího, může "bořit i budovat v té úžasné plastelíně" příběhu a dostat se s Cortázarem až do "zaslouženějšího konce, do méně ubohé smrti".

Cortázar, Julio: Výherci

Cortázarův román Výherci je starý skoro padesát let, což je neuvěřitelné. Jestlipak originál působí na španělsky čtoucí oči dosud tak moderně a hladce jako díky parádnímu překladu česká verze na naše?
Celá recenze

My máme kocábku náram...

(...) Prvním Cortázarovým trumfem je schopnost vytvořit postavy, s nimiž by se čtenář třeba i chtěl přátelit. Ve Výhercích se mu to podařilo vrchovatou měrou - ačkoliv možná López, Medrano a Raúl působí poněkud splývavě. (...) Druhým Cortázarovým trumfem, který vynesl jak v povídkách, tak ve Výhercích, i ve třech nejrozsáhlejších kapitolách Nebe, pekla, ráje, je schopnost prostě vyprávět. Jako by však na tento um plně nespoléhal - ať už proto, že chtěl sám sebe překonat, nebo proto, že jako prozaik, který se v Evropě narodil, dlouho v ní pobýval a nakonec i skonal, byl okouzlen zdejšími experimentálními poetikami.

Rekreace Cortázarem

(...) Text využívá všech dobrých prostředků detektivky (a lze jej možná číst právě a "jen" takto). Ale kromě dění na povrchu se nachází v podpalubí několik dalších rovin, a některé možná kdesi blízko čáry ponoru našeho vnímání. (...) A ještě úvaha takříkajíc z pravoboku: román je starý skoro padesát let, což je neuvěřitelné. Jestlipak originál působí na španělsky čtoucí oči dosud tak moderně a hladce jako díky parádnímu překladu česká verze na naše? Potažmo: nemají nakonec překlady nad originálem, jednou daným, výhodu v tom, že mohou při výkonu své zprostředkovací funkce chodit s dobou?

Julio Cortázar: Výherci

(...) Výherci, který svou propracovanou strukturou připomíná partii šachového velmistra. Skupinka lidí, kteří vyhráli v podivné loterii výlet na zaoceánském parníku, vyráží k Pacifiku, ale zvyklosti na palubě vládnou prazvláštní - cestující jsou omezováni v pohybu, nevědí, kam se plaví, jaké je posádka národnosti, ani kdo je tu vlastně kapitán. Cortázar pak ze všech stran rozvíjí variace jejich chování, komentuje situace skrze skvělé dialogy i intertextové úvahy pavědce Persia. (...) skvělé předznamenání k autorovým dalším mentálním tajenkám a zkoumání absurdity lidské existence.

S Výherci lze prožít znepokojivé drama

(...) Vybroušené dialogy, prolínání osudů, stejně směšných jako uhrančivých, střídání scén, poeticky přeludné vložky samomluv jednoho z výherců, které obohacují knihu o zcela nečekaný, až metafyzický rozměr, o jakýsi román v románu, to vše činí z Výherců jedno z nejpozoruhodnějších děl moderní latinskoamerické literatury. Dílo čtenářsky i intelektuálně náročné, ale o to víc vzrušující a znepokojivé.

Autor/Autorka

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Výherci
Autor:
Cortázar, Julio
Nakladatel:
Garamond
EAN:
9788086955599
ISBN:
978-80-86955-59-9
Originál:
Los Premios
Překlad:
Stárková, Blanka
Popis:
1× kniha, vázaná, 464 stran, česky
Rozměry:
12 × 19 cm
Rok vydání:
2007 (1. vydání)