Martin Amis - Věnováno Ráchel

Věnováno Ráchel

Nakladatel:  Volvox Globator 2008
Rozebráno
-10%
299 Kč
269 Kč
pohlídat

Anotace

Tak hele. Jsi fajn, ale snadno ochočitelná a prázdná, umíš se jen uculovat a tvoje osobnost není ničím víc než jen shlukem dívčích přetvářek, okouzlujících, ale bezvýznamných, bez podstaty. Život, milá Ráchel, chce víc pozorování a promýšlení, než si vůbec dokážeš představit. Říká v duchu Charles Highway "starší ženě", jejíž svedení má být jedním z...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Zatím nehodnoceno :-(

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Amis, Martin: Věnováno Ráchel

Děti úspěšných rodičů to mají těžké. Již od mala jsou na ně kladeny vysoké nároky, které často, alespoň dle mínění okolí, nenaplní. Ještě horší scénář nastává, pokud se dítě rozhodne jít ve stopách jednoho z rodičů a vydobýt si ostruhy v oboru, v němž tento exceloval. Přesně takovouto trnitou cestu si vybral uznávaný britský prozaik Martin Amis, když vstoupil v roce 1973 na literární scénu románovým debutem The Rachel Papers.
Celá recenze

Nepsat a nežít jako někdo jiný

(...) Tak jako ve většině románových premiér se v knize sice probírají "hříchy mládí", přesto i s odstupem stojí za pozornost, neboť předznamenala autorovu pověst zlobivého dítka ostrovní prózy. Debutant se tu cítil natolik silný v kramflecích, aby sebeironicky zúčtoval s vlastními omyly i dynastickými hádkami a stvořil mladší obdobu otcova intelektuálního kverulanta Jima Dixona: ve fázi, kdy se mladík teprve chystá na Oxford, jehož zastydlosti se papá vysmál ve Šťastném Jimovi. (...) A přece Amisova prvotina nepostrádá v líčení zmarněného vztahu znepokojivý humor i jistou shovívavost vůči hrdinovi, který mudruje, koho by měl hrát při přijímačkách na Oxford. Sebe sama. Pochopení, že okázalá nekonvenčnost adolescentů je jednou z nejotřepanějších vlastností mládí, Charlese vede správně: pojmenovat věci se už učí, a teď by je měl ještě brát s opravdovostí, i kdyby to znamenalo obětovat svou dámu. Udělali to všichni faustovští tvůrci v telecích letech a ten obchod se jim vyplatil. A tak nechť je odzvoněno Ráchel, jíž bude v románu líp s někým jiným, a budiž oslavena pravá láska: mateřština, která je první múzou spisovatele.

Portrét umělce jako nafoukance

(...) Již zde se ohlašuje Amisovo přesvědčení, tak silně vyjádřené v pozdějších románech, že realita a bezprostřední zkušenost nejsou v moderní době možné, neboť jsou vždy výsledkem nějaké konstrukce. (...) Věnováno Ráchel je kniha značně sebevědomá a sebereflexivní. Dramatický monolog, kdy autorův hlas probleskuje tu a tam mezi řádky, se Martinu Amisovi podařilo zvládnout výborně a příběh vykazuje i vytříbený smysl pro humor.

Autor/Autorka

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Věnováno Ráchel
Autor:
Amis, Martin
Nakladatel:
Volvox Globator
EAN:
9788072077052
ISBN:
978-80-7207-705-2
Překlad:
Klabanová, Kateřina
Popis:
1× kniha, vázaná, 192 stran, česky
Rozměry:
14 × 21 cm
Rok vydání:
2008 (1. vydání)