Julia Francková - Polednice
Snížená cena

Polednice

Nakladatel:  Jota 2008
Rozebráno
-85%
298 Kč
43 Kč
pohlídat

Anotace

Těsně po skončení války utíká matka s osmiletým synem Petrem ze Sověty obsazeného Štětína, zanechá dítě samotné na malém nádraží v Pasewalku a už se nevrátí. Co je to za matku, která bezcitně ponechá dítě svému osudu uprostřed shonu a chaosu poválečných dní? Právě o tom vypráví román Polednice. Život „krkavčí matky“ Heleny se odehrává na pozadí půl...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(3x)

Vaše hodnocení
Knihu jsem přecetla s velkým zaujetím a vřele doporučuji k přečtení. Autorka velmi dobře zpracovala psychologi mladé ženy, vystavené těžkým životním situacím. Knižní cenu za nejlepší německy psanou knihu v r.2007 si dle mého názoru zaslouží.

Jedna z nejlepších knih, jakou jsem kdy četla. Na začátku jsem se trochu ztrácela, nechápala jsem uskočení děje, ale vše čtenář pochopí... Vřele doporučuji, nedá se od ní odtrhnout a ještě dlouho po přečtení z ní zůstáva uvnitř pocit.

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Kronika rodinné opuštěnosti

(...) Třebaže spisovatelka zvolila jako téma své prózy nedostatek citu ve vztahu mezi rodiči a dětmi, tedy námět veskrze emotivní a - zpracovat jej jiný autor - možná až patetický, zachytila jej s pozoruhodnou stylistickou střízlivostí, se smyslem pro chladné, ale o to promyšlenější konstruování příběhu, do nějž zasadila funkční metaforu: přeměnu jména postavy v souladu s jejím vnitřním psychickým přerodem. Julia Francková sevřela svůj tragický příběh dvěma světovými válkami, nenaplněnou láskou, nevyslyšenou nadějí, ale především osamělostí, které provází v jistých obměnách všechny její postavy. Polednice se tedy více než čím jiným stává krutou kronikou rodinné opuštěnosti, ve které není nikdo úplně špatný, a už vůbec nikdo úplně dobrý, což je v podstatě nejreálnější obraz skutečného života.

Nová Polednice přichází z Německa

(...) Román Polednice výrazně přesahuje běžnou literární produkci silným námětem a autorčiným citem pro minimum psychologizace: Francková nikde neobhajuje Helenino rozhodnutí, žádná psychoanalýza ani vyvozování jednoho činu z druhého pro ni není důvodem. Mistrně se tak vyhnula pokušení laciného psychologizování.

Polednice

(...) Neobyčejný, mimořádně působivý román Julie Franckové byl oceněn německou Knižní cenou za rok 2007 a okamžitě se stal v zemi původu bestsellerem, který se vyšplhal na vrchol literárních žebříčků prestižních časopisů Focus a Spiegel. Kniha byla krátce po vydání několikrát dotiskována a prodejnost v Německu dosáhla přes 400 000 kopií. Práva se doposud prodala do neuvěřitelných dvaceti osmi jazyků světových jazyků a literární svět o ni jeví nebývalý zájem.(...)

Autor/Autorka

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Polednice
Autor:
Francková, Julia
Nakladatel:
Jota
EAN:
9788072175864
ISBN:
978-80-7217-586-4
Originál:
Die Mittagsfrau
Překlad:
Topolská, Lucy
Popis:
1× kniha, vázaná, 336 stran, česky
Rozměry:
14 × 21 cm
Rok vydání:
2008 (1. vydání)