Udělej si ráj

Nakladatelé:  Dokořán, Jiskrová Jaroslava - Máj 2011
Rozebráno
-10%
265 Kč
239 Kč

Anotace

Nová kniha autora bestselleru Gottland, který byl přeložen do deseti světových jazyků a získal řadu ocenění. Zatímco Gottland vyprávěl o naší historii v uplynulých sto letech, Udělej si ráj je knihou o současném Česku. Je to subjektivní záznam z autorových častých návštěv Česka v posledních deseti letech, vyprávění o tom, co Poláka-čechofila fascinuje na dnešní české společnosti a kultuře –...
Zobrazit celý text

DALŠÍ TITULY V SÉRII: Mariusz Szczygiel - pohledy na Česko z Polska

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(3x)
Autor řeší přesně to, co mně už vrtá hlavou léta. jak je možné, že jsme po Albánii nejateističtější stát Evropy. Sama jsem křesťanka a není vždy snadné se k tomu přihlásit. V Polsku (jak se dočtete v knize) zase není jednoduché říct: "Jsem ateista." Autor vidí na nás klady i zápory. A řadí se k čechofilům", což je moc milé.
Gottland byl pro všechny, tohle je pro Poláky. I zrcadlo to tentokrát nastavuje především jim a jejich pohledu na svět, spíše než nám. Čili opět výtečné, jen zcela jinak než minule. Pátá 'hvězda' především za pasáž o pohřbívání v Česku.

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Szczygieł, Mariusz: Udělej si ráj

Polský publicista Mariusz Szczygieł věnoval knihu Udělej si ráj (polsky 2010) opět svému oblíbenému tématu: Češi polskýma očima. Poprvé tak učinil v knize Gottland (polsky 2006, česky 2007), která se u nás dočkala nadšeného přijetí a ocenění. Oproti Gottlandu, který stavěl na příbězích – líčení osudů několika vybraných osobností –, má druhá Szczygiełova kniha vydaná u nás blíže k jeho novinářské práci.

Szczygieł, Mariusz: Udělej si ráj

Jaký vzkaz o Češích by dostal příchozí z vesmíru, kdyby zhlédl nejznámější český film Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela podle Hrabalovy povídky?

Česká otázka, polská odpověď

(...) Zatímco literární reportáže shromážděné v Gottlandu pokrývaly prakticky celé 20.století, Udělej si ráj vypovídá zejména o současnosti. Ačkoli se jednotlivé kapitoly dost různí stylově i tematicky, z knihy přece jen vystupují dva tematické okruhy. Tím prvním je povaha české kultury: zatímco polská je podle Szczygieła nekrofilní, neboť se vyžívá v křivdách a ztrátách, česká kultura vznikla jako antidepresivum. Češi mají tendenci všemu se vysmát, vše ironizovat a znevážit, je jim cizí patos i hrdinství. Přináší to s sebou jak jistou rozbředlost, tak – a to Szczygieła zajímá víc – otevřenost. Druhým tematickým trsem je pak z polského pohledu skandální vztah Čechů k Bohu, přesněji řečeno jeho absence. (...) Závěť Karla Teigeho je patrně zveřejněna vůbec poprvé a doplňuje předcházející pasáže o tom, jak se Češi (ne)loučí se svými zesnulými. (...) Spíše to však souvisí s vytěsňováním smrti, která do kultury smíchu jaksi nezapadá. "Říkám tomu republika popírání," píše jeden anonym. "Stresovaný občan nemá vidět nic, co souvisí s pomíjivostí, stářím a smrtí."

Szczygieł udělá pointu i ze smrti

Čtyři roky po českém vydání svého Gottlandu přichází Mariusz Szczygieł s jeho volným pokračováním nazvaným Udělej si ráj. Zkoumá v něm především to, jak mohou Češi žít bez Boha. (...) Jádrem knihy jsou tři velké reportáže o vztahu Čechů ke křesťanství a jeho představitelům, víře a posledním věcem člověka (Jak se vám žije bez Boha?, Tak si to s Papežem užijte!, Nikdo tu netrpí rád). Autor se v nich úzkostlivě vyhýbá vlastnímu komentáři, pouze řadí za sebou jednotlivé výroky a popisy situací. Zatímco pro velkou část Čechů postrádá otázka, jak žít bez Boha, valný smysl, v Polsku vzbudily reportáže vyhrocené a protikladné reakce, z nichž autor v úvodu obsáhle cituje (...) Malých point a sarkasmů jsou reportáže plné, což nepochybně přispívá k jejich úspěchu: "Jen v knihkupectví Academia vidím nový český překlad Bible. Leží vedle románu Merde Stephena Clarka." Úspěch má nová kniha Mariusze Szczygieła zaručen.

Bibliografické údaje

Název:
Udělej si ráj
Autor:
Szczygiel, Mariusz
Nakladatel:
Dokořán Jiskrová Jaroslava - Máj
EAN:
9788073633431
ISBN:
978-80-7363-343-1
Překlad:
Stachová, Helena
Popis:
1× kniha, vázaná, 224 stran, česky
Rozměry:
14 × 21 cm
Rok vydání:
2011