Román Vladimíra Poštulky spojuje zdánlivě nesouvisející roviny vyprávění, které se proplétají, doplňují a vzájemně nasvěcují. Sledujeme příběh kuchaře a posléze známého textaře Evžena, jeho dětství a dospívání v hornické Ostravě padesátých let.
Kniha poutavě vypráví mýty sibiřských lovců. Dozvíme se tu, jak vznikla země, kde vyrostl první strom, odkud se berou zvířata a spoustu dalších zajímavých příběhů.
Nejnovější kniha autora bestsellerů Gottland a Udělej si ráj je čtivý soubor jiskřivých fejetonů inspirovaných slavnými literárními díly významných českých autorů.
Nová kniha autora bestselleru Gottland, který byl přeložen do deseti světových jazyků a získal řadu ocenění. Zatímco Gottland vyprávěl o naší historii v uplynulých sto letech, Udělej si ráj je knihou o současném Česku.
Johannes Urzidil nás přivádí do Prahy dvacátých let a názorně líčí nabitou tvůrčí atmosféru, v níž se pohybovali tehdejší velikáni literatury a výtvarného umění, k nimž patřil i on sám.
Písňové texty z let 1966 až 1991 dodržují stejnou tóninu a pokoušejí se především (jak již poznamenal v roce 1969 hudební kritik Jiří Černý) "vyzpívat z mučivé hrubosti, bezectnosti a lhostejnosti, jíž je doba plna".
Výjimečná kniha o slavení vánočních svátků za první republiky, v období nacistické okupace, v padesátých letech, ve "zlatých šedesátých" či v éře normalizace.
V inteligentních, lehce psaných niterných esejích se polský spisovatel a varšavský novinář zamýšlí nad kulturními tradicemi Maďarska včetně kulinárních. Sám je po matce Polák, po otci Maďar.
V padesátých letech napsal Josef Hiršal k pobavení hrstky svých přátel, kteří se pravidelně scházeli v kavárně Slavii, řadu básnických nápodob. Jejich tématem byl všední, nenápadný, byť užitečný hrdina: párkař.
„Reportážní esej o zpěvu a písni“, říká autor své knize, v níž přemýšlí o významu zpěvu v životě člověka, o tom, že mu přináší jiná poznání, jiné vztahy a události. A své příběhy dokládá notami, texty písní, fotografiemi.