Vladimír Macura - Šťastný věk

Šťastný věk

Nakladatel: Academia 2008
Rozebráno
-20%
265 Kč
212 Kč
pohlídat

Anotace

Základ publikace tvoří reedice knihy Šťastný věk. Symboly, emblémy a mýty 1948–1989, která vyšla poprvé v roce 1992. Jde o metodologicky inspirativní a dosud nepřekonanou emblematickou analýzu české socialistické kultury. Původní soubor sémiotických esejů doplňuje výběr z literárněhistorických studií, které významný literární vědec a spisovatel...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Zatím nehodnoceno :-(

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Mír útočí a jiné infantilnosti

(...) Zatímco Barthes sledoval, jak se z rozbité válečné skořápky klube konzumní Francie, Macura ve Šťastném věku (poprvé vyšel v roce 1992, nyní je k dispozici v rozšířeném vydání) pozoruje lepení totalitního univerza. (...) To vše jsou dvojznačné parametry, které činí Macurovu knihu na jednu stranu čtivou a koncentrovanou, na stranu druhou ji předem omezují. Šťastný věk není vyčerpávající studií socialistické kultury. V českém prostředí však jde o počin mimořádně cenný, neboť minulost otevírá z jiné strany: nehodnotí aktéry, ale zkoumá proces zvýznamňování. (...) Po způsobu socialistické kultury, v níž byla infantilně bojová frazeologie na denním pořádku, nelze zakončit jinak než s nadsázkou: Vladimír Macura vypálil ze svého pera salvu esejistického vtipu, jejíž ozvěna je slyšet i deset let po autorově smrti.

Macura, Vladimír: Šťastný věk

Loňská udavačská aféra Milana Kundery mnohým připomněla komunistické angažmá nejen Kundery, ale i Pavla Kohouta, M. Červenky, I. Klímy či M. Uhdeho. Verše, které v 50. letech první tři jmenovaní psali, najde čtenář v novém vydání knihy Šťastný věk a jiné studie o socialistické kultuře od literárního vědce, sémiotika a spisovatele Vladimíra Macury.
Celá recenze

Macura, Vladimír: Šťastný věk

Česky psané myšlení o literatuře a kultuře nehýří zrovna politickými duchy. Vladimír Macura byl autorem, kterého politické aspekty zajímaly a byl pro jejich sémiotickou artikulaci výjimečně vybaven už biograficky
Celá recenze

Leden: Vladimír Macura

(...) Přitom při čtení esejů Vladimíra Macury (1945-1999) ze souboru Šťastný věk si člověk říká, že by bylo zdravé, kdybychom si je všichni (znovu) přečetli, zvláště pak ti mladší. Ovšem zas nikoliv jako součást školní povinné četby, protože to by jaksi šlo proti duchu této knihy. (...) Vladimír Macura v jednotlivých kapitolách souboru s podtitulem Symboly, emblémy, mýty 1948-1989 ukazuje, na čem stál komunistický režim. Šlo především o představu budoucího ráje. Světlé zítřky zapovídaly ohlížení se zpět.

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Šťastný věk
Autor:
Macura, Vladimír
Nakladatel:
Academia
EAN:
9788020016690
ISBN:
978-80-200-1669-0
Popis:
1× kniha, vázaná, 352 stran, česky
Rozměry:
13 × 20 cm
Rok vydání:
2008 (1. vydání)