Alaine Polcz - Žena na frontě

Žena na frontě

Nakladatel:  Havran 2009
Rozebráno
-10%
258 Kč
232 Kč
pohlídat

Anotace

Dokumentární román maďarské spisovatelky Alaine Polczové (1922–2007), věcně nazvaný Žena na frontě, líčí přirozeným, bezprostředním jazykem otřesné osobní zážitky z posledních dvou let druhé světové války. Autorka se bez známek sentimentu po padesáti letech vrací k nejtěžšímu období svého života, kdy se v raném mládí ocitla v nelidských podmínkách...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Zatím nehodnoceno :-(

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Žena na frontě: intimní deník za časů krutosti

(...) Alaine Polcz v knize bravurně prolíná napínavé vyprávění se stylem eseje. Ve svém díle zastává ryze humánní postoj, v centru jehož pozornosti stojí člověk a jeho chování v extrémních životních podmínkách. Polcz v knize Žena na frontě používá přímočarý, bezprostřední styl, prostý jakékoli psychologizace, mentorování a jazykové zdobnosti. Ve svém vyprávění si zachovává silnou dávku autentičnosti, jednotlivé epizody líčí uměřeně a s nadhledem, a vytváří tak velmi čtivý a strhující text. Přestože se dílo od počátku až do konce točí kolem morálního rozkladu a smrti, je román Žena na frontě oslavou lásky k životu.

Polcz, Alaine: Žena na frontě

Autobiografická kniha maďarské autorky Alaine Polczové (1922–2007) Žena na frontě z roku 1991 vypráví nejen o jednom soukromém osudu – či spíše o jeho výseku (podtitul knihy zní Kapitola z mého života) –, ale také o tom, jaké byly poslední měsíce druhé světové války v Maďarsku a že se sovětští osvoboditelé nechovali dost často zrovna hrdinsky.
Celá recenze

Polcz, Alaine: Žena na frontě 2

Alaine Polcz, maďarská spisovatelka, psycholožka a výjimečná žena, se ve svých beletristicky pojatých memoárech vrací k nejtemnějšímu období svého života.
Celá recenze

Polcz, Alaine

Alaine Polczová však byla dostatečně známá už před vydáním svých memoárů, působila totiž jako velmi oblíbená a vyhledávaná psycholožka na klinice, kde se léčily děti napadené leukémií, a to v době, kdy úspěšnost léčby byla pouze asi dvacetiprocentní
Celá recenze

Jenom bychom se potichu rozpadali

(...) Román Žena na frontě (Asszony a fronton, 1991) je dokonale minimalistické pojednání o válečných zvěrstvech. Zároveň ovšem funguje i jako přímá a nekompromisní výpověď ženy, která se ocitla přímo ve středu otřesných událostí, jež zásadním způsobem ovlivnily a zformovaly celý její příští život. V případě Ženy na frontě není výraz výpověď užit jako součást řetězce vágních a klišovitých hodnocení, nýbrž je plnohodnotným a nanejvýš výstižným přívlastkem, který lze tomuto románu bez obav přiřknout. Jakkoliv intimní a osobní prožitky jednotlivce jsou v textu vylíčeny, hovoří tato kniha zároveň za všechny ženy, které prošly peklem a ocitly se v mezní situaci.

Polcz, Alaine: Žena na frontě

„Konečně můžu jít po vesnici se vztyčenou hlavou,“ přiznala obyvatelka Csákváru poté co Alaine Polczová vydala roku 1991 svou slavnou vzpomínkovou knihu Žena na frontě (Asszony a fronton), která vzbudila mimořádnou pozornost maďarské veřejnosti, získala titul Kniha roku, dočkala se dosud pěti vydání doma a mnoha v cizině v překladech do různých jazyků.
Celá recenze

Polcz, Alaine: Žena na frontě 1

Do Budapešti jsme přijeli v září, právě skončil nálet. Rafinerie nafty Shell hořely, projížděli jsme poblíž. Obloha, ulice, všechno bylo zahaleno temným dýmem. Žilo se tam rušně. Lidé běhali do krytů a smáli se přitom, žertovali. Když vylezli, uklízeli trosky a tančili. V restauracích bylo nabito. Místo jídla vařili všelijaké flaksy nebo zeleninové přílohy, ale číšníci je přinášeli zdvořile a vesele. Budapešť je náramně otužilé město.
Celá recenze

Polcz, Alaine: Žena na frontě 2

Nastala už zima a k Csákváru se blížila fronta. Čas se vlekl hlemýždím tempem. Přitáhli Němci. Jednou ráno vrazili do zámku: „Je to rozkaz! Musíte zámek opustit!“ Ale proč a jak? S Němci jsem šla vyjednávat já, protože všem ostatním by hrozilo zastřelení.
Celá recenze

Autor/Autorka

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Žena na frontě
Autor:
Polcz, Alaine
Nakladatel:
Havran
EAN:
9788086515892
ISBN:
978-80-86515-89-2
Originál:
Asszoni a fronton
Překlad:
Valentová, Anna
Popis:
1× kniha, vázaná, 192 stran, česky
Rozměry:
14 × 20 cm
Rok vydání:
2009 (1. vydání)