Michael Chabon - Záhady Pittsburghu

Záhady Pittsburghu

Nakladatel:  Plus 2010
Rozebráno
-10%
279 Kč
251 Kč
pohlídat

Anotace

Románová prvotina M. Chabona, nositele Pulitzerovy ceny, se ihned po vydání stala americkým bestsellerem! Chabonův hrdina Art Bechstein hledá svou lidskou i sexuální identitu a skrze hořké sebepoznání nachází lásku a dospělost. Chabonův jazyk je prostoupen nostalgií; navíc se vyznačuje nesmírnou rafinovaností, jedinečným citem pro metaforu a jemným smyslem pro humor.

Čtenářské recenze

Zatím nehodnoceno :-(

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Talent Michaela Chabona se v jeho prvotině projevil jen zčásti

(...) Záhady Pittsburgu lze označit za typický americký román. Těžko se definují společné rysy americké románové tradice minulého století, nicméně při četbě Francise Scotta Fitzgeralda, Na cestě Jacka Kerouaca, knihy Jeroma Davida Salingera Kdo chytá v žitě a Záhad Pittsburgu se ukazují výrazné spojitosti. Možná to je tématem "mladí muži poznávají velký svět", možná jistou dávkou dekadence, s níž jsou konfrontováni a jíž podléhají, určitě to je určité zbavení se typicky evropské psychologizující niternosti. Art Bechstein během přelomového léta potkává homosexuála Arthura, a ačkoli nikdy předtím neměl homosexuální sklony, prožije s ním románek. Zároveň řeší vztah se svou přítelkyní Flox, čímž Chabon vytváří podivuhodný milenecký trojúhelník. Vše ovlivňuje ještě Artovo přátelství s živelným Clevelandem, jenž podobně jako Kerouacův Dean Moriarty žije tady a teď, snaží se neohlížet zpátky ani nevzhlíží dopředu. Artovy problémy s mafiánským otcem jsou spíše vedlejší, ačkoli celé Artovo léto lze vnímat především jako odstřihnutí se od rodiny, konečné dospění.

Chabon, Michael: Záhady Pittsburghu

Prvotinu Záhady Pittsburghu autor napsal ještě během studia, jako magisterskou práci, a po jejím vydání jej kritická i čtenářská přízeň zařadila mezi nejtalentovanější tvůrce tehdejší americké literatury.
Celá recenze

Autor/Autorka

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Záhady Pittsburghu
Autor:
Chabon, Michael
Nakladatel:
Plus
EAN:
9788025900161
ISBN:
978-80-259-0016-1
Originál:
The Mysteries of Pittsburgh
Překlad:
Bártová, Olga
Popis:
1× kniha, vázaná, 280 stran, česky
Rozměry:
14 × 20,7 cm
Rok vydání:
2010 (1. vydání)