Evropa je jako židle Thonet, Amerika je pravý úhel

Nakladatel:  Druhé město 2012
Rozebráno
Na prodejnách 
Dostupno na následujících prodejnách (bez záruky):
199 Kč
169 Kč

Anotace

Text představuje formálně zcela specifický útvar, kombinaci prozaického a veršového tvaru, promíšený také anglickými prvky. Byl podnícen autorčinou cestou do USA v roce 2010, kdy tam absolvovala poetry reading tour po východní a střední části země....
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Zatím nehodnoceno :-(

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Fischerová, Sylva: Evropa je jako židle Thonet, Amerika je pravý úhel

Kniha Evropa je jako židle Thonet, Amerika je pravý úhel je básnířčina americká odysea, v níž autorka formou deníkových záznamů popisuje s cynismem sobě vlastním své americké zážitky a zkušenosti. Na rozdíl od povídkové sbírky Pasáž, kde Fischerová proklamuje, že jen některé části jsou autobiografické (respektive že základ je autobiografický a dialogy vyfabulované), Thonet se zdá být autobiografickou výpovědí o výpravě na jiný kontinent.

Výjimečné zápisky z Nového světa plného pravých úhlů

(...) Fischerová napsala během tvůrčího pobytu v Americe mnohem víc než deník či zápisky z cest. Ne rozsahem, ale formou. Převedla kontinent do básnických obrazů, které viděla ona, Evropanka, kovaná v kroucenosti slov. Pravé úhly ohnula do metafor. Jakkoli je její kniha náročná a příběh se v ní těžko hledá, stojí za soustředěné čtení, za pohroužení se do historie i tváře Ameriky. Nejpozoruhodnější jsou citáty a úryvky z kroniky prvních přistěhovalců. (...) Je to příběh z mnoha vrstev, stejně mnohovrstevnaté vyžaduje čtení, trpělivost. Odměňuje čtenáře krásou jazyka i jadrností rozhovorů, skrytými filozofickými odkazy a "všechno se to promítá na plátno prosvícené smrtí, všude čenicháš nasládlý, štiplavý pach zániku". Ano, ten příběh tam je – o milostném vztahu i smrti.

Autor/Autorka

Sylva Fischerová

Česká básnířka, prozaička a klasická filoložka. Od roku 1992 pracuje v Ústavu řeckých a latinských studií jako odborná asistentka. Přednáší starou řeckou literaturu, náboženství a filosofii na Karlově univerzitě.

Studovala francouzštinu na jazykové škole v Brně, poté začala studovat filozofii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě UK roce 1985 přešla na klasickou filologii na FF UK, kde v roce absolvovala s diplomovou prací Problém jednoty areté u Platóna (na dialogu Prótagoras).

Celý medailonek
Do oblíbených
Přihlašte se nebo registrujte a přidejte si autora do oblíbených.

Bibliografické údaje

Název:
Evropa je jako židle Thonet, Amerika je pravý úhel
Autor:
Fischerová, Sylva
Nakladatel:
Druhé město
EAN:
9788072273195
ISBN:
978-80-7227-319-5
Popis:
1× kniha, vázaná, 80 stran, česky
Rozměry:
14 × 20,5 cm
Rok vydání:
2012