Natalja Ključarjovová - Rusko - vagon třetí třídy

Rusko - vagon třetí třídy

Nakladatel:  Eroika 2014
Rozebráno
-10%
197 Kč
177 Kč
pohlídat

Anotace

Prozaická prvotina mladé ruské básnířky vyvolala v Rusku, ale i v zahraničí mimořádný ohlas. A to nejen pro její barvitý, a přitom drsně autentický styl vyprávění, mozaikovité propojení mnoha působivých životních příběhů a všudypřítomný humor.
Kniha je především vybroušenou metaforou dnešního Ruska, zrcadlem, které zachycuje konkrétní lidské,...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(3x)

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

RUSKÁ CESTA Z MĚSTA: PRYČ OD FÍZLŮ

(...) Knihou výrazně rezonuje téma utečenců z válečných zón, především z Čečenska, a nezájem státu o řešení této otázky. Uprchlíci připomínají temné stíny, které vlastně neexistují, bez dokladů a práv na cokoliv se protloukají životem v ruských městech, nic si nenárokují a většinová společnost je přehlíží. Stát ale nepřehlíží ostatní občany. V novele je vylíčen především jako represivní instituce, která obyvatele měst prostřednictvím tajných služeb i policie kádruje, špehuje a vyhrožuje jim. Tato linie v knize získává až karnevalovou podobu, když tajní verbují transsexuálního prostituta, aby donášel na své klienty z politických kruhů. Do neproniknutelné pavučiny silových struktur je tak chtíc nechtíc lapen každý městský člověk. Cesta na venkov má proto ještě jeden motiv – útěk před věčným dozorem tajných služeb. Právě postřehy Natalie Ključarjovové o současné ruské společnosti dělají z novely poutavý, atraktivní text.

Ključarjeva, Natalja: Rusko – vagon třetí třídy

Putování v kolektivním vagóně – i tak by se s trochou fantazie dal přeložit název novely mladé ruské autorky Natalie Ključarjovové (nar. 1981) Rossija – Obščij vagon. Jak jednomyslně uvádějí všemožné zdroje (převážně internetové), novela vyvolala nejen v Rusku, ale i ve světě značný ohlas a doslova katapultovala Ključarjovovou na pomyslný piedestal současných mladých autorů.
Celá recenze

Ključarjeva, Natalja: Rossija – Obščij vagon

Román Rossija – obščij vagon byl poprvé publikován v roce 2006 v časopise „Novyj mir“ a okamžitě vyvolal bouřlivé reakce mezi čtenáři i kritiky. Vzápětí byl, ještě jako časopisecké vydání, nominován na prestižní literární cenu „Nacionaľnyj bestseller“. V roce 2007 vyšel knižně v nakladatelství Limbus Press a dosud byl přeložen do deseti evropských jazyků včetně angličtiny, němčiny, francouzštiny a italštiny.
Celá recenze

Ključarjeva, Natalja: Rossija – Obščij vagon

Kalnýma očima zaplivaného vlaku Nikitu pozorovalo Rusko. Hlava komusi vybírala vši z kabátu, nohy se natáhly do úzké mezery mezi velké pruhované tašky, vojenské boty a hemžící se upatlané děti. Rusko každou chvíli vrávoralo a chytalo se za postranice, pokoušelo se polít Nikitu horkou vodou, nakrmit ho makrelou a domácími pirohy, zamazat ho rozteklými bonbóny, dolít mu vodku, obehrát ho zamaštěnými kartami, na kterých jsou místo královen nahý ženský.
Celá recenze

Magazín OKO

Rusko z rychlíku a bez obalu
Recenze

Rusko z rychlíku a bez obalu

Zatímco novinové titulky zvěstují o hartusení zbraní na ukrajinsko-ruské hranici, sáhl jsem po knize Rusko – vagon třetí třídy. Drobná, sympatická novela od autorky, o které ...

 |  Tomáš Fojtík

Knižní výběr 6
Aktuality

Knižní výběr 6

Natalja Klučarjovová: Rusko – vagon třetí třídy

Rusko, ruská civilizace a ruská duše jsou opět aktuálním tématem. Kniha Rusko - vagon třetí třídy nemohla vyjít v ...

 |  Tomáš Fojtík

Autor/Autorka

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Rusko - vagon třetí třídy
Autor:
Ključarjovová, Natalja
Nakladatel:
Eroika
EAN:
9788087409251
ISBN:
978-80-87409-25-1
Originál:
Rossija: obščij vagon
Překlad:
Šedivý, Jakub
Popis:
1× kniha, brožovaná, 136 stran, česky
Rozměry:
12 × 19,6 cm
Rok vydání:
2014 (1. vydání)