Orhan Pamuk - Černá kniha
Ke stažení

Černá kniha

Nakladatel: Argo 2014
Ihned
248 Kč

Anotace

Mistrovský román jedinečným způsobem kombinuje příběhy a vyprávěcí postupy blízkovýchodních literatur s postmoderním stylem psaní. Hlavní hrdina, advokát Galip, pátrá po své záhadně zmizelé ženě Rüye a nevlastním bratru Celâlovi, známém novináři, jehož sloupky o Istanbulu a jeho historii tvoří důležitou část bohaté románové koláže. Galip se při...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(2x)

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Pamuk, Orhan: Černá kniha

Při psaní svých románů postupuje Orhan Pamuk tak trochu jako architekt, jímž se měl původně stát, než přeběhl k žurnalistice a posléze k literatuře. Po prvotním nápadu si načrtne poměrně přesný „půdorys“ zpravidla velmi komplikované stavby, potom promýšlí umístění každého kamene a vybírá materiál, jímž by je spojil, a jen zřídkakdy se nechá unášet postavami či dějem.
Celá recenze

Pamuk, Orhan: Černá kniha

Všimli jste si, že v Bosporu ubývá vody? Nejspíš ne. Vždyť kdo z nás si dnes, kdy se vraždíme blaženě a nadšeně jako děti, co si vyrazily na pouť, vůbec přečte něco o dění ve světě? Dokonce i naše sloupkaře čteme letem světem, ve strkanici v přístavištích, zmítáni ze strany na stranu na plošinách autobusů a na sedačkách dolmuşů, kde nám písmenka skáčou před očima. Já jsem si tu zprávu přečetl v jednom francouzském geologickém časopise.
Celá recenze

Pamuk, Orhan: Černá kniha

Pamukova Černá kniha je složitý román vybudovaný na základním principu, převzatém z detektivního žánru: advokát jménem Galip se vydává pátrat po své ženě Rüye, vášnivé čtenářce detektivek, která mu podle všeho utekla se svým nevlastním bratrem, sloupkařem Celâlem. Galipovo hledání představuje pouť potemnělým zimním Istanbulem, na níž mu jednotlivosti a slova mají poskytnout vodítko, kudy dál.
Celá recenze

Pamukova černá kniha

(...) Asi není přehnané tvrzení, žeČerná kniha je jedním z nejzajímavějších románů (a čtivý Kučerův překlad tomu pomáhá), které v poslední době u nás vyšly. Je náročný, inteligentní, geniálně promyšlený, leč zároveň zvláštním způsobem spontánní. Je to román dotýkající se těch nejzajímavějších a nejtěžších otázek člověka, jeho dějin a kultury. Zároveň je par excellence historický: na rozdíl od dnes tolik populární literatury od Dana Browna až po Umberta Eca nevidí dějiny jako výsledek tajného spiknutí, nýbrž jako tajemství. Vnímá je jako problém, který stojí za to zkoumat.

Černá kniha Orhana Pamuka: Nahlédněte do tajemství Istanbulu a turecké historie

(...) Jedenadvacet let starý veleslavný román Černá kniha je alegorickým, mystickým vyprávěním příběhu advokáta Galipa, pátrajícího po celém Istanbulu po zmizelé manželce a jejím nevlastním bratrovi, známém novináři Celâlovi, a hledajícího vlastní identitu snad ještě víc než ty dva. Následují záhadná setkání s podivnými lidmi, několik ošklivých úmrtí, spousta dějových odboček a zajímavých příběhů z turecké minulosti i současnosti.

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Černá kniha
Autor:
Pamuk, Orhan
Nakladatel:
Argo
EAN:
Originál:
Kara Kitap
Překlad:
Kučera, Petr
Popis:
Elektronická kniha, 536 stran, bez zabezpečení DRM, 1,3 MB ePUB ePUB, 3,7 MB Mobi Mobi, česky
Rok vydání:
2014