Bestseller Ke stažení Info OKO

Rozpůlený dům

Nakladatel: Argo 2022
Ihned
348 Kč

Elektronickou knihu získáte výhodněji v akčním balíčku

Drama našich dějin očima autorek
  4× elektronická kniha
Ihned
820 Kč

Anotace

Román o svobodomyslných ženách a pytlácích, kšeftmanech s textilem a spiritistech se odehrává v sudetské vesnici první poloviny 20. století. Češi a Němci tu žijí ve smíšených manželstvích, ale taky se handrkují o to, k jaké národnosti se kdo přihlásí při sčítání lidu, kdo dřív vystaví novou školu a kdo komu zamordoval psa jménem Masaryk.
Je to...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(12x)

Vaše hodnocení
Zajímavá kniha, částečně biografická, o jedné rozvětvené česko-německé rodině pocházející z Benecka. Knihu provází úžasné dobové fotografie. Jak se mi podařilo zjistit, na titulní straně je fotka Zdeny Honců, která nás provází celou knihou. Kapitoly jsou psané velmi čtivě a kniha nás nutí přemýšlet. Potomci postav stále vlastní chalupu na Benecku... Knihu velmi doporučuji !!!
Rozsáhlé vyprávění, začínající první světovou válkou, první republikou a následně druhou světovou válkou, o soužití Čechů a Němců. Není to vyloženě souvislý román, vyprávění se skládá z drobných příběhů a zážitků mnoha postav, různě spřátelených, příbuzných nebo jen sousedů. Knihu jsem přečetla, ale slibovala jsem si od ní víc.
Krásná kniha, nemohl jsem se odtrhnout. Jedním smutným dopisem román začíná, druhým ještě smutnějším končí... Dvě kamarádky, každá už někde jinde. Dostihlo je a roztrhlo je padesát let historie naší země, která v románu proletěla Krkonošemi. První světová, legie, rozpad monarchie, Masaryk, osud Němců a Čechů v nové republice, Sudety, Hitler,...
Více
Pro mě nová autorka a tak jsem neměla velké očekávání. Mile překvapila. Velmi dobře se kniha čte. Příběh mne vtáhl, a každý den jsem se těšila na chvilku, kdy budu moct sáhnout po knize.
Čtivá a zajímavá kniha o osudech lidí na česko-německém pohraničí za 1. i 2. světové války. Mohla by se líbit těm, které zaujal "Šikmý kostel" Karin Lednické.
Velice čtivé a zajímavé čtení. Osudy česko-německé rodiny a obyvatel z oblasti Benecka a Jilemnicka od dob monarchie po odsun Němců.
Rozpůlený dům, příběh rodiny ze Sudet. Autorka čerpá z rodinných příběhů, ze vzpomínek a také z archivních záznamů. Před válkou žili lidé vedle sebe, různé národnosti, smíšená manželství. Válka je však rozdělila a postavila proti sobě. Před válkou se v Krkonoších, kde se děj románu odehrává, mluvilo česky i německy. Hitler vše zničil, rodiny rozeštval a nic už nebylo jako dřív.
Civilně napsaná kronika autorčiny rodiny, kde se míchá pravda s fikcí. V pohraniční obci Benecko prožijeme s postavami prvních padesát let dvacátého století. Obec je to sudetská, je tedy jasné, že názory a vztahy se tam budou tříštit.
Zobrazit další (5)

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Proč někteří museli odejít

Další kniha o válce, chtělo by se říct po prvním nahlédnutí do tohoto obsáhlého románu. Je tomu tak i není: Rozpůlený dům nabízí poutavý vhled do života lidí v krkonošské vesnici první poloviny 20. století. Spíše než bolestné hledání stanoviska k česko-německým vztahům však nabízí čtivý úvod do jejich peripetií.
Celá recenze

Rozpůlený dům

Autorka s erudicí literární kritičky prostudovala řadu archivů, v Semilech například objevila beneckou kroniku a v Zámrsku autentická udání starosty Gottsteina. Mluvila s desítkami pamětníků, především ze své rodiny Horáčků Hollmannů, která byla odsunem „rozpůlena“. To všechno jí pomohlo vytvořit umělecky pravdivou románovou kroniku krásného, i když pro život tvrdého kraje. Román je plný neobyčejně lidských scén i životních paradoxů, kdy se člověk stává bezděky obětí omylů či zfanatizovaného davu. Autorka vypráví svůj mozaikovitý příběh s filmovou dynamikou a udržuje čtenáře v napětí až do konce. Román Rozpůlený dům se čte se zatajeným dechem - tahle literární kronika vyznívá překvapivě současně.

Rozpůlený dům

Rozpůlený dům je (...), a to v první řadě, naprosto strhujícím čtením, velkým rodinným románem. Kdybyste si měli přečíst jedinou novou českou knihu, nechť je to právě Rozpůlený dům Alice Horáčkové.

Rozpůlený dům

Nenápadný, ale velký a – v kontextu české literatury rozhodně – výjimečný příběh vypráví Alice Horáčková v novém obsáhlém románu Rozpůlený dům.

Rozpůlený dům

Vesnický román Rozpůlený dům líčí osudy rodiny a na ně nabalené příběhy sousedů a obyvatel Krkonoš tak filmově, že mě jako první otázka na autorku po vydání knihy napadlo: Už někdo koupil práva na film? (...) Alice Horáčková píše nesmírně čtivě. Nebojí se sexuálních scén, byť ty jsou zpočátku trochu rozpačité tak, jak její hrdinky hledají, jaké to je, mít ženské tělo a cítit touhu. Přes trapné „závojíčky“ se tak dostáváme k suverénním popisům vztahů bez náznaků, když zazní úlevné a přímé: „Nechtěl byste si se mnou zašpásovat?“

Magazín OKO

Meziřádky Zdenko Pavelky
Recenze

Meziřádky Zdenko Pavelky

V posledních několika měsících se objevily hned tři podle mne pozoruhodné knihy, které zvedají téma česko-německý střetů 20. století s neobvyklou přesvědčivostí a bravurou.

Marek Epstein, ...

 |  Zdenko Pavelka

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Rozpůlený dům
Autor:
Horáčková, Alice
Nakladatel:
Argo
EAN:
Doporučená prodejní cena:
348 Kč
Popis:
Elektronická kniha, 576 stran, bez zabezpečení DRM, 4,6 MB ePUB ePUB, 11,3 MB Mobi Mobi, 9,5 MB PDF PDF, česky
Rok vydání:
2022