#mojeargo na vlnách: podcast Arga s Alicí Horáčkovou
/
nakl. Argo

Alice Horáčková se ve svém úspěšném románu Rozpůlený dům inspirovala historií vlastní rodiny, částečně české, částečně německé. Mezi jejími předky byli i členové Hitlerovy strany a Horáčková se v knize snaží pochopit, co je ke vstupu do strany vedlo. V průběhu psaní se jí dle vlastních slov povedlo lépe pochopit vlastní rodinu. Kdy se o tématu rozhodla psát? A o čem píše teď?
Další články

Sci-fi o věčném smutku člověka
New York, 25. století. Lidstvo dosáhlo míru a absolutní svobody, ale ztratilo vládu nad vším, společnost je pomocí drog a duševní manipulace ovládána roboty, je degenerovaná, chybí jí touha po lásce, vědění, a odpovědnost. Lidé mají na starost jen pár věcí – vnitřní duševní rozvoj, sex, porno a drogy, jsou otupělé stádo ovládané vlastním výtvorem, nikdo neumí číst, nikdo nechce přemýšlet. Walter Tevis: Zpěv drozda.

Žena Božena
Božena. Tak se jmenuje úspěšná minisérie České televize oceněná Českým lvem za nejlepší televizní film, kterou sledovaly více než tři miliony diváků. A jmenuje se tak rovněž román scenáristky a dramaturgyně Hany Wlodarczykové, jenž vznikl na základě této minisérie.

Může být konec světa poetický? Je nejlepší být k budoucnosti lhostejný?
Colson Whitehead stvořil a v roce 2011 vydal mnohovrstevnatý román Zóna Jedna (jednotlivé vrstvy připomínají podlaží mrakodrapu, v němž nejezdí výtahy) a záleží na ustrojení každého čtenáře, která vrstva v něm zarezonuje nejvíc. Zároveň platí, že pokud na některém podlaží ustrne příliš dlouho, bude po zásluze potrestán. Ironie, satira, cynismus, skepse – někdy v jemném náznaku, jindy jedním máchnutím sekerou.