Ke stažení Info OKO

Nícení

Nakladatel: Fra 2014
Ihned
129 Kč

Anotace

Text, který může zklamat polykače příběhů, ale jejž je radost číst: nejvyšší jazyková vytříbenost, kultivovanost výrazu, brilantní surfování na špici verbální vlny - Alexandra Berková. Prozaický debut mladé autorky. Obálka Kristýna Moješčíková.

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(1x)

Vaše hodnocení
Velice ženský způsob psaní. Jemná poetická kniha, doporučuju všem, které nezajímají příběhy, ale proměnlivé tkanivo existence.

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Myšková, Ivana: Nícení

Redaktorka literárních pořadů z Českého rozhlasu 3 – Vltava Ivana Myšková (1981) se představuje svým knižním debutem Nícení jako autorka, jež se nechává unášet rozmanitými možnostmi jazyka.
Celá recenze

Mezi vílou a děvkou

(...) Ani přes absenci jednoznačné dějové linky a přes hladinku trvalé čtenářské dezorientace Nícení nenudí, a to ani v abstraktnějších filozofujících pasážích. Dynamiku vnáší humor, kniha je nabitá situační komikou – jak ve výstavbě groteskních situací, tak v práci s jazykem, ve které autorka nezapře spřízněnost s texty již zmiňované Alexandry Berkové. Vedle současných nejúspěšnějších titulů začínajících českých prozaiček působí subtilní text Ivany Myškové jako zjevení. Místo volánů dobových reálií Vyhnání Gerty Schnirch a Žítkovských bohyní Kateřiny Tučkové a místo lapidární autentičnosti Zmizet či Marty v roce vetřelce Petry Soukupové se najednou setkáváme s otevřeně stylizovanou a záměrně subjektivizovanou prózou. Její ambicí není přesně odposlechnout, detailně obkreslit a vybarvit, ale naopak karikovat, měnit proporce, střídat nasvícení, variovat a parodovat.

Konečně je zase co číst

(...) Myšková představuje typ autora, který ilustruje známé heslo "Kvalitní knihy se obejdou i bez čtenářů". Nelze čekat, že by Nícení trhalo rekordy v prodejnosti, patrně také - jako správný solitér - zůstane stranou literárního provozu. Je to malá radost pro literární fajnšmekry. Jak známo, pochválit první knihu je tak trochu danajský dar. Debutů vynášených do nebes bylo spousta, málokdy po nich následovala velká literární kariéra (jakkoli v našich poměrech má pojem literární kariéra trochu paradoxní nádech). Chvála prvotin vyvolává nemístná očekávání a nároky na knihy druhé (možná i tlak na autory) - vzápětí přichází logicky zklamání. Nechtějme od Ivany Myškové a Jaroslava Žváčka nic, oni se sami rozhodnou, co a jak (a jestli vůbec něco). Zůstaňme u potěšujícího konstatování, že tu máme dvě knihy, které stojí za to číst. A to je skvělá zpráva.

Magazín OKO

TV Kosmas

Nominace na Literu 2018: Ivana Myšková

 
 |  Tomáš Weiss

Proč se sami cpeme do forem, které nám škrtí krevní oběh?
Rozhovory

Proč se sami cpeme do forem, které nám škrtí krevní oběh?


Právě vám vychází povídková kniha Bílá zvířata jsou velmi často hluchá. O čem je?
O vnitřní hluchotě, která způsobuje nerovnováhu, o nesvobodě, fixních ...

 |  nakladatelství Host

TV Kosmas

OKO nakouklo do předvánočního Café Fra

 
 |  Tomáš Weiss

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Nícení
Autor:
Myšková, Ivana
Nakladatel:
Fra
EAN:
Popis:
Elektronická kniha, 168 stran, bez zabezpečení DRM, 6,1 MB ePUB ePUB, 6,9 MB Mobi Mobi, 0,6 MB PDF PDF, česky
Rok vydání:
2014