Nominace na Literu 2018: Ivana Myšková

/ Tomáš Weiss

Jako každý rok připravily knižní ceny Litera krátké video-medailonky nominovaných, které běží v České televizi před slavnostním vyhlášením, které bude letos 4. dubna. Ivana Myšková je oční tip na vítězku kategorie Próza. V souboru povídek je jich velká většina opravdu povedených a hlavně jsou tu jasné přednosti: Myšková to myslí s literaturou vážně, nepodlézá stylem ani tématy, dokáže být odvážná.

Další články

TV Kosmas

Popírání holocaustu: svoboda slova neznamená svobodu lhát

Film líčí právní spor uznávané spisovatelky a historičky Deborah E. Lipstadtové (Rachel Weisz) proti Davidovi Irvingovi (Timothy Spall), který ji obvinil z urážky na cti. Lipstadtová totiž veřejně označila Irvinga za člověka popírajícího holocaust. V anglickém právním systému padá v případě urážky na cti důkazní břemeno na žalovaného, proto musí Lipstadtová a její právní tým, vedený Richardem Ramtonem (Tom Wilkinson), dokázat, že k holocaustu skutečně došlo.
 | Tomáš Weiss
TV Kosmas

Velký knižní čtvrtek - jaro 2018: Lisa McInerneyová - Nádherná kacíčství

Lisa McInerneyová (* 1981) vstoupila do povědomí čtenářů nejprve svým oblíbeným blogem Prdel Irska (The Arse End of Ireland), ale jejím cílem bylo prorazit ve „vysoké“ literatuře (za kterou se, na rozdíl od blogu, taky platí). To se jí suverénně povedlo hned prvním románem Božská kacířství (The Glorious Heresies, 2015), za který získala ceny Baileys Women’s Prize a Desmond Elliott Prize a na další byla nominovaná.
 | tomáš weiss, vojtěch polák
TV Kosmas

Velký knižní čtvrtek - jaro 2018: Petr Daniel - Sestra smrt

Petr Daniel (nar. 1975) se do povědomí čtenářů zapsal především svou třetí prozaickou knihou, románem Straka na šibenici (Host 2015), který byl nominován na cenu Magnesia Litera a Cenu Josefa Škvoreckého