Bestseller Ke stažení

Neopouštěj mě

Nakladatel: Argo 2018
Ihned
198 Kč

Anotace

„Za hranice areálu nikdy nechoďte. O své budoucnosti příliš nemluvte ani nepřemýšlejte. Pečlivě pečujte o své zdraví. Jste jiní než ostatní lidé – jste budoucí dárci,“ hlásají pravidla na odříznuté venkovské internátní škole Hailsham. Kathy, Ruth a Tommy jako dospívající děti příkazy nejdřív bezmyšlenkovitě plní, ale postupem času v nich začíná...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(6x)

Vaše hodnocení
Příběh o studentech nebo náhradních dílech? Ze začátku vše vypadá jako obyčejný vývojový román, ale nakonec se ukáže hluboká pravda a temné téma díla. Skvěle napsaný příběh plný tajemství a vtahující síly. Rozhodně doporučuji!
Úžasná kniha. Vyprávění velice střídmé, civilní, ale neuvěřitelně opravdové. Autor dává přednost před lyrizací úvahám a detailním rozborům pocitů a myšlenkových pochodů hrdinů (což pro mě osobně je výrazný klad spíš než zápor knihy). Všechno je to zahaleno do science-fiction (přesněji řečeno, jde o knihu popisující alternativní svět, který se ovšem...
Více
Lépe bych to, Jonáši, nenapsala. Snad jen jeden subjektivní názor: očekávala jsem, že si hrdinové v určité fázi svou 'podřadnou výjimečnost' uvědomí a budou proti ní nějak bojovat (aktivněji než pomocí Galerie), že se pustí do vnitřního smiřování se s dárcovstvím, ale až na konci mi došlo, že čtenář je vržen do tohoto světa v momentě, když už...
Více
Pohladil jsem luxusně provedenou BBArtovskou obálku posledního Ishigurova románu „Neopouštěj mě“ a začal se těšit: další z nových knížek, teď japonská, možná japonsko-anglická, jako Murakami! Tókjó, světélkující velkoměsto, kimona, khabuki, pinie, mezilidské vztahy..

Na první stránce se přitom rozvalila mokrá, mlžná, anglická louka a na ní...

Více
Zobrazit další (1)

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Ishiguro, Kazuo: Neopouštěj mě

Hrdinka Ishigurova nového románu Neopouštěj mě Kathy H. je klon, umělá bytost, která byla vytvořena k jednomu jedinému účelu, aby jednou její orgány posloužily stárnoucím a nemocným lidem. Žít celý život s vědomím, že jsem jen takovou chodicí dílnou na náhradní díly, to se zdá být až nelidsky kruté. Jak je však u Kazua Ishigura zvykem, postavy celou pravdu nevědí, neznají všechny zrůdné okolnosti, které doprovázejí jejich existenci.
Celá recenze

Ishiguro, Kazuo: Neopouštěj mě

Tři dny po její druhé dárcovské operaci mi v časných ranních hodinách konečně dovolili, abych ji navštívila. Byla v pokoji sama, a vypadalo to, že pro ni udělali všechno, co mohli.
Celá recenze

Je cosi pokryteckého na britském zátiší

(...) Romány Kazua Ishigura (1954) mají pronikavost Goyových obrazů. Zdánlivě je v nich vše jaksepatří, krajinomalba úhledná a gesta kultivovaná, nicméně promluvy, úvahy i skutky postav prozrazují, že jim tvůrce přisoudil něco pokřiveného a čeká, nakolik se nás jeho úmysl dotkne.

Kazuo Ishiguro Rozostřený svět

(...) V roce 2005 vydal svůj zatím poslední román s názvem Neopouštěj mě, kterým výrazně promluvil do nominací všech významných literárních cen. Především se však novou knihou vydal do zcela jiných literárních končin - science fiction. Tento specifický žánr přitom ztvárnil po svém, s nadhledem a zvláštním kouzlem.

Zrozeni k darování

(...) Knihu lze vnímat jako varování před zneužitím vědeckého výzkumu, satiru na problém s přistěhovalci nebo jako hyperbolizované zobrazení třídního kastovnictví. Neprohloupí ale ani ten, kdo se chce pouze ponořit do docela obyčejného a neobyčejně působivého příběhu.

Kazuo Ishiguro přichystal další stylistickou past

(...) Neopouštěj mě je inspirativní a znepokojivá kniha. Není sice tak čtivá jako Soumrak dne, nicméně je závažnější. Neupozorňuje na otázky, které jsme si měli kdysi klást, nýbrž na ty, které si musíme klást již dnes a budeme muset klást i do budoucna.

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Neopouštěj mě
Autor:
Ishiguro, Kazuo
Nakladatel:
Argo
Edice:
AAA - Edice angloamerických autorů
EAN:
Originál:
Never Let Me Go
Překlad:
Kubrichtová, Gizela
Popis:
Elektronická kniha, 294 stran, bez zabezpečení DRM, 0,8 MB ePUB ePUB, 1,8 MB Mobi Mobi, 1,8 MB PDF PDF, česky
Rok vydání:
2018