Yens Wahlgren - Stopařův ...

Stopařův průvodce po galaxii jazyků: Fantastická lingvistika od Tolkiena po Klingony

Nakladatel: Paseka 2019
Rozebráno
296 Kč
pohlídat

Anotace

Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem. Nebo také elfem, gulliverovským Liliputánem či mimozemšťanem.

Yens Wahlgren, odborník na umělé jazyky, kterými se mluví ve fikčních světech, se v jedinečné knize zabývá takovými lingvistickými fenomény, jaké představují například seriály Star Trek a Hra o trůny nebo Tarzanova dobrodružství či komiksy...

Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(1x)

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Kolik řečí umíš…

(...) Nebojte se však nějaké suchopárštiny pro zapálené ligvisty. Wahlgren téma představuje srozumitelně, polopaticky, zábavně… Prostě pro nerdy. S čímž ruku v ruce jde fakt, že někdy nejde do takové hloubky, do níž by se třeba čtenář rád ponořoval, na druhou stranu – jako odrazový můstek k dalšímu vlastnímu bádání poslouží Stopařův průvodce znamenitě.

Fantastická lingvistika nejen pro nerdy

Fascinace mimozemštinou je nakažlivá: průvodce umělými jazyky nenechá chladným ani toho, kdo se jinak o popkulturní trháky typu Star Wars nijak zvlášť nezajímá.
Celá recenze

Jak se mluví ve Hře o trůny nebo Star Treku? Vyšla kniha o fantastických jazycích

(...) Peterson se v současnosti na plný úvazek živí právě vytvářením fiktivních jazyků. Jeho životní příběh je podobný jako vyznění knihy o fantastických jazycích. Při její četbě mezi řádky neustále prosvítá, že i ta nejpodivnější záliba si zaslouží respekt, nikoli výsměch, ale také že se může stát respektovaným povoláním.

Stopařův průvodce po galaxii jazyků není knihou jen pro vědce či fanoušky. Je také o tom, že někdy mezi oběma tábory není až takový rozdíl. A přeneseně tak vybízí k rozšiřování obzorů, pochopení i toleranci. K jazykům z nejzapadlejších koutů galaxie i uměleckým dílům světelné roky vzdáleným od středního proudu.

DOBRODRUŽSTVÍ LINGVISTIKY V TĚCH BÁJEČNÝCH SVĚTECH FANTAZIE

(...) Jedním z problémů vnímání fantastiky českou širší veřejností je nedostatek zajímavé odborné či aspoň popularizační literatury. Chybí hlubší reflexe i platforma, na níž by se fantastické žánry mohly sebevědomě setkávat s mainstreamem. Kniha Švéda Yense Wahlgrena ukazuje takovou cestu. (...) Zájemce o tuto knihu se může těšit na stručný historický exkurz po umělých jazycích i na obsáhlé dílčí studie k největším popkulturním fenoménům dneška.

Stopařův průvodce po galaxii jazyků: Prosvištíme si slovíčka z klingonštiny i vznešené elfštiny

(...) Nabízí pohled do zákulisí jednoho hodně obskurního filmařského řemesla – zvukařů a lingvistů, kteří pro film vytváří zvukovou a verbální podobu mimozemských jazyků. Vedle toho také popisuje, jak se různí spisovatelé vypořádávají s výzvou rozpracovávat jazyk a tím pádem i způsob myšlení svých fantastických postav. A konečně naznačuje, jak se svým oblíbeným hrdinům a jejich kulturám snaží přiblížit někteří fanoušci, kteří zkoumání jejich jazyků věnují někdy až maniakální péči.

Fantastická lingvistika od Tolkiena po Klingonov

(...) A hoci je z lingvistického hľadiska naozaj zaujímavá, pretože sa v nej venuje aj gramatickým štruktúram či slovnej zásobe jednotlivých jazykov, vôbec nie je nudná, pretože Yens Wahlgren má výborný zmysel pre humor a zároveň to prekladá takým množstvom rôznych pikošiek, že by som jeho knihu najradšej prepísala do článku celú. Vedeli ste napríklad, že šakobsa z Duny vychádza zo stredovekého čečenského loveckého jazyka? A legendárne Ima trava okolo! z rituálneho fremenského pohrebu je z rómčiny.

Stopařův průvodce po galaxii jazyků: Jak vznikly jazyky z vašich oblíbených seriálů

(...) Dozvíte se mnoho o tom, kde (případně ze kterých pozemských řečí) autoři jazyků čerpali inspiraci, jak postupovali, nechybí příklady vět, slovíček a jejich překlady, někde i srovnání s podobnými řečmi, zkrátka samá zajímavá fakta. Jakožto lingvistický nadšenec jásám - autor zapracoval do knihy všechno nutné. Sedí mi i jeho čtivý způsob psaní, který je přehledný a čitelný i pro laiky, ale zároveň ze čtenáře “nedělá blbce”.

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Stopařův průvodce po galaxii jazyků
Autor:
Wahlgren, Yens
Nakladatel:
Paseka
EAN:
9788074329654
ISBN:
978-80-7432-965-4
Doporučená prodejní cena:
329 Kč
Originál:
Liftarens parlör till galaxen
Překlad:
Bažantová, Olga
Popis:
1× kniha, vázaná, 260 stran, česky
Rozměry:
13 × 20 cm
Rok vydání:
2019 (1. vydání)