Ne islám, to fundamentalismus čili tvrdé srdce
„Mohu ubránit svého otce před Ozbrojenou islámskou skupinou nožíkem na zeleninu?“ položila si otázku studentka práv Karima Bennoune, když v červnu 1993 na dveře otcova bytu na předměstí Alžíru zabušili nevítaní návštěvníci. Nelíbilo se jim, že profesor Mahfoud Bennoune učí Darwina a kritizuje ozbrojené fundamentalisty. Tehdy šla Karima do kuchyně, našla nůž na zeleninu a zaujala postavení u vchodu. Ta chvíle se později stala popudem k sepsání knihy Tady vaše fatwa neplatí. Během průzkumu k ní vedla Bennoune takřka 300 rozhovorů s lidmi muslimského původu z 30 zemí, kteří jako její otec bojovali s fundamentalismem, aby zjistila, jak se vyrovnali s riziky, jež boj doprovázejí.
Mezi jinými poznáváme alžírského novináře Omara Belhoucheta, který přežil atentát na svou osobu a nadále pokračuje ve vydávání novin, třebaže fundamentalisté zavraždili 18 jeho kolegů. V Kábulu demonstrují odvážné členky organizace Mladé ženy za změnu proti sexuálnímu obtěžování žen v ulicích. Navzdory hrozbám a bombovým útokům Talibánu organizuje pákistánský dramatik Faizan Peerzada Světový festival múzických umění. Senegalská spisovatelka Aïssatou Cisséová, upoutaná na invalidní vozík, vydává komiksy ilustrující bezpráví, kterému musí čelit zdravotně postižené děti a ženy. V americkém Minneapolisu aktivista somálského původu Abdirizak Bihi pořádá pro mladé somálské uprchlíky Ramadánový turnaj v košíkové, aby je vymanil z vlivu verbířů teroristického hnutí aš-Šabáb…
„Mrzla jsem v Rusku při setkání s Čečenci, omdlévala horkem v Senegalu při setkání se ženami z Nigérie a Gambie, zažila kulturní šok, když jsem se přepravovala z pákistánského Karáčí do Moskvy přes tureckou Antalyi nebo z Alžíru do pákistánského Láhauru přes Londýn,“ komentuje Bennoune přípravu knihy, která vznikala v místech tak různorodých, jako jsou Fidži a Francie.
Alžířanka, žijící ve Spojených státech, KARIMA BENNOUNE (48) je profesorkou mezinárodního práva na Kalifornské univerzitě. Pracovala v řadě organizací zabývajících se lidskými právy, především právy žen, je zpravodajkou OSN pro kulturní práva. Dlouhodobě se zabývá situací lidských práv v muslimských zemích. Jak uvádí ve své knize, na tuto cestu ji přivedla vlastní zkušenost z Alžírska 90. let, kdy její otec, profesor na alžírské univerzitě a otevřený kritik fundamentalistů, čelil opakovaným výhrůžkám smrtí.