Halíkova kniha se stala v Americe náboženskou knihou roku

Kniha s podtitulem Z podzemní církve do labyrintu svobody mapuje Halíkovu cestu k víře a kněžství. Reflektuje jeho dětství, studia na vysoké škole v době pražského jara i atmosféru v podzemní církvi a jeho působení coby tajně vysvěceného kněze, stejně jako dobu porevolučního nadšení a Halíkova setkání s významnými osobnostmi či působení ve studentské farnosti Nejsvětějšího Salvátora.
Jedno z Halíkových témat - přítomnost náboženského ve zdánlivě ateistickém světě- se v 21. století projevuje zatím zdá se dost nešťastně - a sice použitím některých teologických a církevních východisek k zesílení nacionalismu, konzervatismu a autoritářství, a pochopitelně vyhlášením války liberalismu a neomarxismu. Ale naštěstí má mince vždy dvě strany. A tak zatímco v Rusku postavili druhý největší chrám v zemi pro ozbrojené síly a jeho vnitřní fresky znázorňují např. i raketomety v akci, jedním z nejsilnějších obrazů koronavirem vylidněného světa byl večerní přechod deštivým liduprázdným Svatoperském náměstím, po kterém kráčí osamělá bílá postava papeže.
Na podzim tohoto roku vydá Tomáš Halík v Nakladatelství Lidové noviny knihu kázání z doby koronaviru Čas prázdných kostelů; kniha vyjde rovněž polsky, německy a portugalsky. Tomáš Halík přispěl rovněž do knihy osmi teologů Křesťanství v době korona-krize, která z iniciativy kardinála Kaspera vyjde na podzim v řadě světových jazyků s předmluvou papeže Františka.
Další články

Nejlepší fotografickou výstavu roku 2019 podle Guardianu měla Libuše Jarcovjáková

Nobelisté Olga Tokarczuková a Peter Handke a jejich knihy
