Bestseller o vymírání živočišných druhů a lidské nevědomosti

„Debutový román helsinské autorky Iidy Turpeinenové je provokativním textem, mezi jehož řádky rezonuje naléhavost současné klimatické krize. Kde jsou hranice touhy po poznání? Jak můžeme žít s vědomím, kolik škod jsme napáchali? A kolik druhů ještě vyhyne, než to i nás přivede k vyhynutí?“ říká redaktorka knihy Lucie Fialová.
Děj knihy se odehrává ve třech různých obdobích a ukazuje, jak vymírání druhů úzce souvisí s budoucností lidstva na této planetě. Osudy hlavních postav napříč staletími propojuje Stellerova mořská kráva, známá také jako siréna: podivuhodný druh mořského savce, který vyhnul pouhých 25 let poté, co byl vědci popsán.
Příběh začíná u přírodovědce a teologa George Wilhelma Stellera, který se v roce 1741 připojuje k Velké severní expedici, při níž kapitán Vitus Bering a jeho posádka hledají námořní cestu z Asie do Ameriky. Přestože nikdy nedosáhnou americké pevniny, zapíšou se do historie: objeví sirénu, nazývanou též ochechule nebo mořská kráva.
Zhruba o sto let později vyšle Hampus Furuhjelm, finský guvernér ruského území Aljašky, své muže hledat kostru tohoto mohutného mořského savce, o němž se říká, že zmizel před sto lety. V roce 1952 dostává John Grönvall, restaurátor v dnešním Finském přírodovědném muzeu, za úkol zrenovovat kostru Stellerovy mořské krávy, která je v té době již vyhubená.
„Román nemoralizuje ani neviní člověka, aspoň ne explicitně. Spíš ho ukazuje v jeho nevědomosti, bezelstné touze poznat jiné druhy, vypreparovat je, popsat, katalogizovat. A samozřejmě někdy zpeněžit nebo prostě sníst,“ dodává Fialová.
Iida Turpeinenová (1987) je helsinská literární vědkyně, která se věnuje propojení přírodních věd a literatury. Jako autorku ji fascinuje beletristický potenciál vědeckého výzkumu a netradiční příběhy z dějin vědy. Její románový debut Poslední siréna získal cenu deníku Helsingin Sanomat za nejlepší prvotinu, byl nominován na několik dalších prestižních ocenění, přeložen do 28 jazyků a jen ve Finsku se ho prodalo přes 50 000 výtisků.
Další články

Hergot: Aleš Palán a divné farářstvo

Artcafé: Český shoegaze - soundtrack k rychlé době po Listopadu 89
